FC Argeș - FC Voluntari 0 - 1 | Ilfovenii se califică în finala Cupei României

FC Arges Cupa Romaniei fc voluntari Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 11 Mai 2022, 21:15
Data actualizarii: Miercuri 11 Mai 2022, 21:29

FC Voluntari s-a calificat în finala Cupei României, după o dublă victorie cu FC Argeș.

FC Argeș - FC Voluntari 0 - 1

Final de meci!

Minutul 85 - GOOOL FC Voluntari! Achim transformă impecabil lovitura de pedeapsă.

Minutul 83 - Boldor este eliminat după ce comite un fault din poziția de ultim apărător.

Minutul 69 - Ocazie pentru FC Argeș. Tănase centrează pentru Dumitru, șutează din întoarcere, dar Popa prinde fără probleme.

Minutul 55 - Ocazie pentru FC Voluntari! Rață centrează din lovitură liberă, Nemec reia cu capul, dar portarul are o paradă senzațională.

Minutul 49 - Ratare FC Argeș! Gazdele obțin o lovitură de pedeapsă, Șerban este cel care o execută, însă Mihai Popa reușește o nouă paradă spectaculoasă.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 45 - Ocazie pentru FC Argeș! Șutul bine plasat de la 20 m a lui Șerban trece puțin pe lângă poarta apărată de Popa.

Minutul 35 - Momente de panică! Partida a fost oprită în urma unui duel între Joao Miguel și Marcelo Lopes. Cei doi s-au ciocnit puternic, iar jucătorul celor de la FC Argeș a fost înlocuit din cauza unor probleme la genunchi.

Minutul 14 -  Ocazie pentru FC Voluntari. Briceag șutează puternic de la distanță, însă portarul Greab reține fără probleme.

Minutul 11 - Ocazie importantă pentru FC Argeș! Ionuț Șerban șutează de la 20 de metri, din dreapta careului. Mihai Popa respinge în lateral.

Cele două echipe se duelează în returul semifinalelor Cupei României, după ce meciul tur s-a încheiat 2-0 pentru echipa lui Liviu Ciobotariu. Rață și Armas au înscris golurile din meciul tur, însă piteștenii au avantajul terenului propriu, astfel că ar putea avea o șansă de a întoarce rezultatul.

FC Argeș vine după patru înfrângeri consecutive, ultimele trei în campionat, acolo unde a reușit să câștige doar un meci de la intrarea în play-off. De cealaltă parte, FC Voluntari nu a mai câștigat de la duelul din Cupă, cu echipa lui Andrei Prepeliță, având două înfrângeri consecutive și o remiză, în ultima etapă cu Farul, 1-1.

FC Voluntari este aproape de o nouă finală, după cea câștigată în anul 2017, în fața celor de la Astra. Arbitrul Adrian Cojocaru va fi cel care va conduce de la centru partida de pe arena „Nicolae Dobrin”.