FARA penaltyuri! Rapidistii se roaga sa castige meciul in 90 de minute, altfel PIERD SIGUR la 11 metri! DRAMA care i-a urmarit 50 de ani

Rapid Bucuresti Ariesul Turda Cupa Romaniei Dinamo Bucuresti Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 22 Mai 2012, 19:24
Data actualizarii: Marti 22 Mai 2012, 19:29

Finala Cupei Rapid-Dinamo, miercuri ora 21:00 la ProTV, pe voyo.ro si LIVE VIDEO pe mobil pe m.sport.ro

Rapid si Dinamo sunt doua specialiste ale Cupei, care au impreuna 25 de trofee. Candva cea mai buna echipa din Cupa Romaniei, Rapid a pierdut o finala pe care fanii o tin minte si astazi.

In 1961, giulestenii jucau finala in fata Ariesului Turda si erau considerati mari favoriti. Ardelenii au castigat cu 2-1 ceea ce a fost prima finala de Cupa pierduta de Rapid, meci care a fost "inceputul sfarsitului" pentru echipa din Grant.

Un an mai tarziu, Steaua ii lua alta Cupa si castiga cu 5-1 finala. Mai mult, de cate ori Rapid a ajuns la penaltyuri sau in prelungirile meciului, soarta a tinut cu adversarul, iar giulestenii au pierdut dramatic.

In '68, Dinamo castiga in prelungiri, cu 3-1, la un an dupa ce Rapid isi trecea in palmares primul titlul de campioana.

In 1995, Petrolul producea si ea minunea, castigand la 11 metri, cu 5-3, dupa scorul de 1-1 in timpul regulamentar.

La fel s-a intamplat si in 1999, cand Steaua i-a suflat Cupa, dupa 4-2 la penaltyuri.

In topul trofeelor de Cupa Romaniei, Steaua conduce cu 21 de cupe, Rapid are 13, iar Dinamo 12.