Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați, finala Cupei României! Când și unde se va disputa meciul pentru marele trofeu

Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați Corvinul Hunedoara Otelul Galati Cupa Romaniei Cupa României / Foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 22:31
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 22:31

Oțelul Galați s-a calificat în finala Cupei României după ce a câștigat dramatic meciul din semifinală cu Universitatea Cluj, scor 2-1.

Moldovenii au reușit să deschidă scorul în minutul 12 prin Cisse, dar oaspeții au revenit în joc în prelungirile primei părți cu golul reușit de Dan Nistor.

Finala Cupei României se va disputa la Sibiu

În minutul 90, Oțelul a trecut din nou în avantaj după ce Alex Chipciu a marcat în propria poartă, iar echipa lui Dorinel Munteanu putea duce scorul la 3-1 la ultima fază a meciului, după ce Radu Petrescu a dictat o lovitură de la 11 metri.

Abeid a ratat de la punctul cu var, dar n-a mai contat, astfel că Oțelul a obținut calificarea în a doua finală de Cupa României din istoria clubului.

Acolo, nou-promovata va întâlni surpriza Corvinul Hunedoara, divizionara secundă, care a eliminat până acum CFR Cluj și FC Voluntari în fazele eliminatorii ale competiției.

Finala Cupei României din ediția 2023-2024 se va disputa la Sibiu, pe stadionul Municipal, pe data de 15 mai. Tot acolo s-a disputat și finala din sezonul precedent, dintre Universitatea Cluj și Sepsi OSK, câștigată la penalty-uri de covăsneni.