Basarab Panduru, discurs aprig la adresa Rapidului: "Uite, asta chiar nu am înțeles!"

Basarab Panduru Cupa Romaniei Rapid - CFR Cupa Romaniei Basarab Panduru
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 09:36
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 09:35

Rapid București - CFR Cluj s-a încheiat 0-0.

Ardelenii au făcut deplasarea la Capitală pentru confruntarea din Giulești și, în urma rezultatului de egalitate, au reușit să părăsească Grupa B a Cupei României și obțină calificarea în sferturile competiției.

Basarab Panduru, fost internațional român, a subliniat că remiza cu CSA Steaua (0-0) din grupe a costat-o pe trupa lui Cristiano Bergodi în Cupa României, care a admis, pe ocolite, la flash-interviu, după meci, că pe Ghencea s-a pierdut calificarea.

Din Grupa B, 'U' Cluj și CFR Cluj s-au calificat în sferturi, după ce "șepcile roșii" au încheiat prima fază a Cupei României pe prima poziție cu șapte puncte, iar formația din Gruia pe locul secund, cu cinci puncte.

"Ai impresia că unele echipe nu înțeleg formatul. Anul trecut a fost cum a fost, că era primul an. Dar acum e al doilea an. Rapid a jucat cu Steaua și nu s-a dus cu prima echipă.

Nu te duci să bați și să faci puncte? Vezi tu apoi ce faci în ultima etapă! Faci 0-0 cu Steaua și acum te costă calificarea. Dacă nici pe Steaua nu bați...

Cupa e importantă. Nu doar că e un trofeu, dar te duce în Europa League. Trebuia să fie un obiectiv, de asta nu am înțeles decizia", a spus Basarab Panduru la televiziunea OrangeSport.

Pentru giuleșteni urmează meciul cu FC Voluntari de sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 20:45, care va conta pentru a 19-a etapă din sezonul regulat al Superligii României.

Ce echipe s-au calificat până acum în sferturile Cupei României, din Grupa B

În urma partidelor de miercuri, 6 decembrie, 'U' Cluj și CFR Cluj au obținut calificarea în sferturile Cupei României, după ce au reușit să se claseze pe primele două poziții în Grupa B a Cupei României.

'U' Cluj a încheiat pe prima poziție în grupă cu șapte puncte, în timp ce CFR Cluj, la egalitate cu Rapid București (5p), dar cu mai multe goluri date în cupă decât giuleștenii, s-a situat pe a doua poziție.