Spaniolii au dat verdictul despre Ianis Hagi

Ianis Hagi cupa regelui Deportivo Alaves Stranieri Ianis Hagi, în meciul FC Barcelona - Alaves 2-1 / Foto: Imago
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 09:21
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 09:21

Deportivo Alaves a câștigat cu Terrassa în Cupa Spaniei, scor 1-0, și a avansat în șaisprezecimile competiției.

Cele două echipe s-au întâlnit pe "Estadi Olimpic de Terrassa". La capătul celor 90 de minute, Deportivo Alaves i-a învins pe adversari, grație reușitei lui Xeber Alkain din minutul 21.

Ianis Hagi a intrat pe parcursul reprizei secunde. Luis Garcia a apelat la serviciile internaționalului român în minutul 73, moment în care l-a introdus pe teren în locul lui Unai Ropero.

• Cotidianul noticiasdealava.eus l-a notat pe Ianis Hagi cu nota cinci în urma evoluției sale din meciul cu Terrassa

"Schimbarea sa din partida cu Terrassa a sugerat faptul că va fi titular împotriva celor de la Las Palmas în La Liga. Pe iarbă nu a făcut mai nimic, ca restul meciurilor", au punctat spaniolii.

Ianis Hagi se află la Deportivo Alaves din august 2023. Cotat la patru milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, internaționalul român mai are contract cu spaniolii până la finele sezonului 2023/24, fiind adus sub formă de împrumut de la Rangers.

De când s-a înțeles cu formația dirijată de Luis Garcia, Ianis Hagi a bifat 13 apariții în toate competițiile pentru Deportivo ALaves, a reușit să marcheze două goluri și să paseze decisiv într-o singură situație, în aproximativ 500 de minute petrecute în echipamentul clubului.

Anghel Iordănescu dă de pământ cu Ianis Hagi: "Hai să lămurim lucrurile"

Anghel Iordănescu, fost selecționer, a subliniat că fiul lui Gică Hagi nu ar trebui chemat la EURO 2024, transmis vara viitoare de PRO TV, Pro Arena și VOYO, în cazul în care nu-și va consolida locul de titular la club.

"Stai acasă! Mi-aș permite, dar nu mai spun că intru în conflict cu selecționerul. Să nu facă eroarea pe care am făcut-o euro la Euro. Să-l întrebați pe el. Una capitală. Nu mă întrebați, că nu răspund

(n.r. Ianis Hagi să spunem că e rezervă. Nu-l chemi la Euro?) Acasă! Nu poți să joci, hai să lămurim lucrurile. Fotbalul nostru suferă din punct de vedere fizic, al angajamentului, fotbalul nostru mai suferă prin ritmul de joc. Prin viteza de joc, dacă și așa suntem o nație care nu prea ne convine angajamentul și agresivitatea, determinarea adversarului, atunci cum poți să faci față la un campionat european dacă tu nu ești în ritm, pregătit, nu ai jocuri în picioare.

A, un meci poți să faci, o joci din talent, dorință. Dar, să joci trei meciuri la un asemenea nivel înseamnă că practic tragi echipa tu în jos. Eu sper că și Ianis Hagi și Rațiu și Răzvan Marin și Pușcaș și cine mai vreți dumneavoastră, sper că vor juca și își vor ridica nivelul de joc, de exprimare și vor convinge la echipele lor de club antrenorii pe care-i au", a spus Anghel Iordănescu, potrivit Fanatik.