BRAZILIA 1-2 BELGIA, Cupa Mondiala 2018! Brazilienii sunt OUT de la Mondial. Au cerut 5 penalty-uri!!! Campioana Mondiala va fi din Europa!

Brazilia Belgia Cupa Mondiala 2018 Cupa Mondiala 2018 BRAZILIA - BELGIA, Cupa Mondiala 2018, LIVE ora 21:00
Data publicarii: Vineri 06 Iulie 2018, 23:05
Data actualizarii: Sambata 07 Iulie 2018, 08:35

BRAZILIA - BELGIA, faza cu faza!

BRAZILIA 1-2 BELGIA

***CM 2018 este al 5-lea turneu final in care semifinalistele sunt exclusiv europene (34, 66, 82, 2006). Pentru prima data, Germania nu e insa una dintre semifinaliste!

• BRAZILIA - BELGIA, Cupa Mondiala 2018, LIVE ora 21:00

min 90+5: Se termina Brazilia - Belgiaaaaa!!!! Belgienii ajung in semifinalele Campionatului Mondial!!!!

min 90+3: Douglas Costa ii paseaza lui Neymar, sut superb al atacantului de la PSG, insa Courtois se intinde si respinge in corner!!!! Inca o sansa URIASA pentru brazilieni!

min 90: 5 minute suplimentare pentru Brazilia - Belgia!

min 90: Brazilia cere din nou penalty dupa o cadere a lui Neymar in careu. Arbitrul Mazic se consulta cu asistentii din camera VAR si nu da nimic!!!

min 84: Inca o sansa mare de tot pentru Brazilia! Neymar ii scoate in careu lui Coutinho, mijlocasul Barcelona trage din prima, muuuult alaturi. Ocazie imensa pentru brazilieni!

min 80: Ocazie URIASAAAAAAA pentru Brazilia!!! Augusto primeste in zona centrala, are culoar de sut si trage de la 20 de metri, puuuuutin pe langaaaaa! Ramane 2-1!

min 77. Pasa pentru Neymar la limita offside-ului, mingea ajunge apoi la Firmino. Atacantul lui Liverpool incheie faza cu sut peste, din careu, dupa o preluare superba.

min 76: GOOOOOOOL  BRAZILIA!!! Minge inalta a lui Coutinho in careu, pentru Renato Augusto, mijlocasul lui Beijing Guoan se inalta de langa Vertonghen si trimite imparabil in poarta lui Courtois!!!

min 75: Un contraatac de-al Belgiei se transforma in doar cateva secunde intr-un atac brazilian, dupa o interventie foarte buna a lui Fagner. Douglas Costa incearca sa traga din dreapta, mingea sare la Neymar, dar reluarea e slaba.

min 63: Douglas Costa trage periculos dupa o actiune personala, Courtois respinge. Paulinho e aproape sa reia, dar mingea il evita in cele din urma.

min 62: Belgia ramane in jumatatea proprie, dar incearca sa loveasca decisiv pe contraatac. Hazard o poate face dupa o actiune personala. Sutul sau din lateral stanga, la coltul lung, se duce pe langa!

min 57: Tite nu il mai tine in teren pe Jesus. Intra Douglas Costa.

min 56: Atac prelungit al sud-americanilor, Jesus trece mingea de Kompany dupa ce i-a dat-o printre picioare si lui Vertonghen si este faultat in apropierea liniei de fund. Arbitrul sarb Mazic lasa impresia ca va acorda penalty, apoi se consulta cu asistentii din camera VAR si decide sa lase jocul sa continue!!!

min 54: Brazilia incearca sa-si faca intentiile clare in primele minute ale reprizei. Paulinho are o sansa importanta dupa un sut din careu, Courtois rezolva.

min 53: Neymar cere penalty dupa o cadere de langa Fellaini. Mazic lasa jocul sa continue.

min 49: Neymar la marginea careului, incearca sa-l depaseasca pe Kompany, dar aparatorul belgian se apara excelent si Belgia revine in posesie.

min 46: Intra Firmino, iese Willian de la brazilieni.

min 45+1: Final de repriza. Belgia are 2-0 la pauza!

min 45: Coutinho vede un culoar pentru o pasa geniala catre Neymar, care pleaca putin prea devreme. Este offside!

min 42: Reluare spectaculoasa a lui Kompany, dupa o centrare din corner, Allison reuseste sa prinda!!!

min 41: De Bruyne trimite din lovitura libera, pozitie excelenta, scoate Allison in corner!!!

min 36: Centrare in careu pentru Jesus, lovitura sa de cap se duce pe langa.

min 32: GOOOOOOL BELGIA!!! Contraatac superb al Belgiei, dus de Lukaku si De Bruyne. Atacantul lui United a luat mingea de la centrul terenului si a jucat perfect faza pentru De Bruyne, a carui reluare de la marginea careului nu i-a dat nicio sansa lui Allison!

*** Autogolul lui Fernandinho este al 11-lea de la aceasta Cupa Mondiala.

min 21: Problemele Braziliei vin din partea stanga a defensivei. Belgia a scapat de doua ori acolo in ultimele minute. Meunier si Lukaku au fost insa blocati in ultimul moment!

min 20: Incearca si Coutinho din afara careului, Courtois nu are probleme sa prinda.

min 13: GOOOOOL BELGIA! Corner batut de De Bruyne, Fernandinho pune capul si trimite mingea in propria poarta! Belgia are 1-0 dupa mai putin de un sfert de ora!!!

min 13: Fellaini primeste de la De Bruyne, incearca sutul de la 18 metri, mingea e deviata in corner!!!

min 8: BARA BRAZILIA! Corner batut de Neymar, Miranda sterge mingea, care ajunge in fata portii. Thiago Silva reuseste sa o devieze spre poarta, dar bara salveaza Belgia!!! Pe contraatac, belgienii raspund. Suteaza Chadli din afara careului, putin pe langa!!!

min 3: Centrare a lui Neymar de la marginea careului, lateral stanga, Courtois retine fara probleme!

min 2: De Bruyne e mai bun decat Fernandinho intr-un duel, ia mingea si trage primul sut periculos al meciului, mingea se duce alaturi!!!

min 1: A inceput meciul!

*** Colectia de stickere la care e imposibil sa ai dubluri. :)

*** Klinsmann: "Neymar are 7 viteze. Acum joaca abia intr-a 5-a!"

*** Sunteti gata? Incepe meciul! :) Cam asa e acum in tribunele de la Kazan

Echipele de start pentru Brazilia - Belgia:

Brazilia: 1. Alisson Becker - 22. Fagner, 2. Thiago Silva, 3. Miranda (căpitan), 12. Marcelo - 15. Paulinho, 17. Fernandinho - 19. Willian, 11. Philippe Coutinho, 10. Neymar - 9. Gabriel Jesus. Selecţioner: Tite.
Rezerve: 16. Cassio Ramos, 23. Ederson - 4. Pedro Geromel, 13. Marquinhos, 6. Filipe Luis, 18. Fred, 8. Renato Augusto, 7. Douglas Costa, 21. Taison, 20. Roberto Firmino.

Belgia:
1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen - 15. Thomas Meunier, 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel, 22. Nacer Chadli - 7. Kevin De Bruyne, 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (căpitan). Selecţioner: Roberto Martinez.
Rezerve: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels - 23. Leander Dendoncker, 20. Dedryck Boyata, 3. Thomas Vermaelen, 11. Yannick Carrasco, 17. Youri Thielemans, 19. Moussa Dembele, 16. Thorgan Hazard, 14. Dries Mertens, 18. Adnan Januzaj, 21. Michy Batshuayi.

_____________________________________________________________________________________

Eden Hazard si Romelu Lukaku vor avea in fata o defensiva care a primit un singur gol la acest mondial.

Speranta unei fisuri in blocul apararii selectionatei ''auriverde'' este data de absenta mijlocasului defensiv Casemiro, suspendat pentru meciul de la Kazan. Locul lui in formula de start va fi luat probabil de Fernandinho (Manchester City).

Meciul din sferturi ar putea marca revenirea fundasului stanga Marcelo, accidentat la spate in partida cu Serbia, desi Filipe Luis a facut un joc bun in optimi.

In atac, Brazilia se bazeaza in continuare pe vedeta Neymar, in ciuda criticilor pentru presupuse simulari. Desi varful Gabriel Jesus nu a reusit sa inscrie pana acum, Willian si Philippe Coutinho suplinesc lipsa lui de eficacitate.

Belgia incearca sa se califice in prima ei semifinala dupa cea din 1986.

Brazilia nu a pierdut niciunul din ultimele sale 16 meciuri oficiale, in timp ce Belgia e neinvinsa de 22 de partide. Ultimul sau esec intr-o partida oficiala a fost in sferturi la EURO 2016, in fata Tarii Galilor. Echipa ''Canarinha'' nu a primit gol in 19 din 25 de partide cu selectionerul Tite la comanda. In celelalte sase partide a primit de fiecare data un gol.

Brazilia are cinci titluri mondiale in palmares, dar a fost eliminata in sferturi la doua din ultimele trei Cupe Mondiale.

Belgia este echipa cu cel mai bun atac la CM 2018, avand 12 goluri marcate.

Brazilia a castigat trei din cele patru partide in care a avut lovituri de departajare la Cupa Mondiala, inclusiv o finala cu Italia, in 1994. Belgienii s-au impus in singurul lor meci decis la penalty-uri, in fata Spaniei, in sferturi in 1986.

Brazilia are trei jucatori cu cartonas galben, Neymar, Philippe Coutinho si Filipe Luis, in timp ce de la belgieni in aceasta situatie se afla Kevin de Bruyne, Jan Vertonghen, Leander Dendoncker, Thomas Meunier si Youri Tielemans.

Cele doua echipe s-au infruntat pana acum de patru ori, sud-americanii iesind victoriosi de trei ori, ultima oara in 2002, in optimi la Cupa Mondiala. Belgia a castigat primul lor duel, un amical din 1963, cu 5-1.

Castigatoarea va juca in penultimul act cu Franta sau Uruguay.