Vasile Miriuta Conference League sepsi sfantu gheorghe Conference League Vasile Miriuță
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 07:41
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 07:40

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu echipa kazahă FC Aktobe, 1-1 (0-0), joi seara, în Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League.

Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a smuls remiza prin golul lui Roland Varga (89), după ce oaspeţii au deschis scorul prin Elder Santana (65). Manşa secundă se va juca la Aktobe, în data de 17 august.

Dacă va trece de FC Aktobe, Sepsi OSK va juca în play-off probabil cu FK Bodoe/Glimt (Norvegia), care a dispus cu 3-0 de FC Piunik Erevan (Armenia). Prima manşă ar avea loc la Sfântu Gheorghe, pe 24 august, iar manşa secundă în deplasare, pe 31 august.

Vasile Miriuță, despre un obstacol ivit în calea lui Sepsi

Vasile Miriuță, fost antrenor la Dinamo și CFR Cluj, mizează pe echipa lui Liviu Ciobotariu.

”Eu cred că se va califica mai departe Sepsi, chiar dacă Aktobe este o echipă grea. Chiar este deplasare lungă pentru Sepsi acum, opt ore cred că face până acolo”, a spus Vasile Miriuţă, potrivit Prima Sport.

”Aktobe este o echipă grea, nu a pierdut un campionat întreg acasă, va fi un meci greu pentru Sepsi. Cred că Sepsi a fost surprinsă după ce s-a întâmplat acum, în tur, dar este bine că a revenit pe final şi a marcat, a scos un punct”, a competat George Galamaz.

Prima repriză a fost una destul de echilibrată, cu puţine ocazii de gol, vicecampioana Kazahstanului oferind o replică foarte bună. Sepsi OSK şi-a creat prima ocazie în min. 15, când Ştefănescu a executat o lovitură liberă de pe dreapta, dar Pokatilov a respins de sub transversală. FCAktobe a replicat în min. 28, când Samorodova şutat din întoarcere de la 16 metri, însă Niczuly a fost la post.

Câştigătoarea Cupei României a mai avut o fază notabilă în prima repriză, lovitura de cap a lui Bălaşa (32), peste poartă.Repriza secundă a fost una mai animată, dar Sepsi OK şi-a creat oportunităţi cu dificultate, în faţa unei echipe solide. Matei (54) a fost blocat de Kasim în careu în momentul şutului. Un minut mai târziu, Ştefănescu a tras din unghi, dar Pokatilov a respins. Alimi (62) a trimis peste poartă de la 18 metri.

În min. 64, Elder Santana a şutat la colţul scurt, dar Niczuly a respins salvator. La cornerul care a rezultat, executat de Samorodov (65), brazilianul Elder Santana a sancţionat pasivitatea defensivei covăsnene şi a marcat din plonjon cu capul.

Sepsi OSK s-a aruncat în atac şi Safranko (70) a trimis din plonjon, dar Pokatilov a prins mingea. Aganovic (71) nu a reuşit să trimită în plasă la o minge de angajament în careu. FC Aktobe a avut mai avut o oportunitate (78), însă a şutat peste poartă din careu.

Alimi (80) a şutat din marginea careului, puţin pe lângă ţintă, iar apoi Varga (85) a ratat egalarea, voleul său de la 7 metri ducându-se pe direcţia portarului Pokatilov. Maghiarul Roland Varga (89) a fost cel care a izbutit egalarea, cu un voleu de la 16 metri, mingea fiind deviată de noul-intrat Gadrani.