Urartu Farul Constanta preliminarii conference league Conference League
Data publicarii: Joi 03 August 2023, 21:00
Data actualizarii: Joi 03 August 2023, 21:01

Farul Constanța a câștigat și returul cu FC Urartu, scor 3-2, și s-a calificat în turul următor din UEFA Conference League.

FC Urartu - Farul 2-3

Minutul 90+8: FINAL! Farul se califică în turul trei preliminar din Conference League.

Minutul 90+2: GOOOL Farul! Denis Alibec scapă spre poarta adversă după o pasă excelentă a lui Tudor Băluță și înscrie cu un șut imparabil cu piciorul stâng.

Minutul 72: Ocazie de 3-2 pentru Farul! Șutul lui Artean este, însă, dezamăgitor.

Minutul 57: GOOOL Farul! Adrian Mazilu pasează excelent către Denis Alibec, care este lăsat singur cu portarul și marchează din poziție ideală. Campioana este calificată la acest scor.

Minutul 52: GOOOL Farul! Campioana reduce din diferență prin Dragoș Nedelcu.

Minutul 47: GOL Urartu! Aioani respinge greșit o minge, aceasta ajunge la Sabua, iar fotbalistul armenilor nu iartă din poziție ideală. La acest scor, campioana României este ELIMINATĂ din cupele europene.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: PAUZĂ!

Minutul 36: Farul, șansă mare de 1-1. Rivaldinho nu știe să profite de o gafă în defensiva lui Urartu, încearcă să treacă de portarul advers, dar trage în plasa laterală.

Minutul 34: Ce ocazie pentru Urartu! Grigoryan încearcă un șut la colțul scurt, dar mingea este respinsă de Aioani, care a fost atent la această fază.

Minutul 30: Gică Hagi a făcut două schimbări la Farul Constanța. Grameni și Benchaib sunt înlocuiți de Artean și Rivaldinho.

Minutul 22: Urartu a marcat pentru 2-0, prin Maksimenko, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Minutul 20: Încă o ocazie pentru gazde! Makismenko primește o centrare de pe partea dreaptă, dar reia mingea mult pe lângă poarta lui Aioani.

Minutul 11: GOL FC Urartu! Început slab de meci pentru campioana României. Ghanezul Nana Antwi deschide scorul cu un șut pe jos, la care Aioani nu a putut interveni.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Urartu: Melikhov – Tsymbalyuk, Antwi, Zotko –  Pilovyan, Salou, Marcos, Margaryan, Grygorian – Makismenko, Sabua
  • Rezerve: Umreyan, Abakumov, Ghazaryan, Aghasaryan, Barry, Eduardo, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Dzhikiia, Polyakov
  • Farul: Aioani - Borza, Popescu, Larie, Kiki - Grameni, Nedelcu, Băluță - Benchaib, Alibec, Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Diego Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, Popescu, Banu

Campioana României s-a impus în meciul tur cu 2-3, astfel că pornește cu avantaj, datorită golului marcat de Larie în prelungiri.

Constănțenii vin însă după înfrângerea dură suferită în campionat cu Poli Iași, scor 1-3, și au ajuns la patru meciuri consecutive în care încasează gol. De cealată parte, Urartu vine după victoria din campionat cu BKMA.

Câștigătoarea din acest duel va juca în turul al treilea al preliminariilor UEFA Conference League cu Flora Tallinn din Estonia.