Live text: Universitatea Craiova - Beer Sheva
Data publicarii: Joi 18 August 2022, 22:27
Data actualizarii: Joi 18 August 2022, 22:30

Elevii lui Mirel Rădoi au remizat joi seara, acasă, scor 1-1 cu Hapoel Beer Sheva (Israel), în prima manșă a play-off-ului Conference League.

Final de meci!

Hapoel a deschis scorul prin golul marcat de Hatuel, în minutul 70, în timp ce pentru Universitatea Craiova a punctat Ivan, din penalti, în minutul 74.

Paul Papp a fost eliminat la pauză, iar de la Hapoel a fost eliminat El Hamed, în minutul 73.

Oaspeţii puteau obţine victoria în finalul jocului (90+4), când Lazar a gafat la un şut-centrare al lui Safuri, a scăpat mingea, dar Martic a salvat golul în faţa lui Selmani.

Manşa secundă va avea loc pe 25 august, la Beer-Sheva (ora 20:00).
MIN '69
Gol

Hatuel deschide scorul după ce David Lazar a avut o intervenție senzațională. Mingea respinsă în față cu un reflex de portar de handbal a fost reluată însă în plasă de atacantul israelian.

0-1
MIN '63
Lineup

A doua modificare la Universitatea Craiova: Căpățînă a intrat în locul lui Sergiu Hanca. Mai periculoși în atac, israelienii nu mai lasă culoare în defensivă.

MIN '52
Ratare

Ștefan Baiaram șutează violent din interiorul careului de 16 metri, dar mingea e blocată de un jucător al lui Beer Sheva. Oltenii fac risipă de efort pentru a anula situația de om în minus.

MIN '46
Inceput

A început actul secund al meciului la care asistă 12.000 de spectatori. Craiova joacă însă repriza a doua în 10 oameni. Paul Papp a primit cartonașul roșu după fluierul de final al primei reprize, pe tunelul care duce către vestiare.

Martic a intrat în locul lui Elvir Koljic.

MIN '45
Pauza

Se încheie o primă repriză dominată autoritar de formația lui Mirel Rădoi care a construit mai ales din flancuri. Sergiu Hanca în banda dreaptă a marșat pe centrări precise, iar în extrema stângă israelienilor le-a fost mai mereu dificil să-l anihileze pe Andrei Ivan. Metronomul Alexandru Crețu a acoperit cu siguranță centrul terenului.
Elvir Koljic s-a văzut puțin în primele 45 de minute. Va face Mirel Rădoi modificări la pauză? Beer Sheva pare o echipă care a venit la Craiova să scoată o remiză albă.

MIN '39
Ratare

Ocazie uriașă pentru Universitatea Craiova! Raul Silva, nemarcat în careul israelienilor, trimite cu capul pe lângă poartă după o centrare "teleghidată" cu interiorul de Sergiu Hanca. Imediat vine și replica lui Beer Sheva, însă David Lazar se poziționează perfect și iese la intercepție.

MIN '23
Ratare

Andrei Ivan se simte confortabil în banda stângă, pătrunde în careu, simulează o centrare și șutează din întoarcere, la colțul scurt. Glazer e bătut însă mingea lovește bara și Hapoel scapă pentru moment de atacurile oltenilor. Craiova lui Rădoi intensifică atacurile și mizează mai ales pe precizia paselor lui Sergiu Hanca.

MIN '11
Sut

Andrei Ivan, liber în interiorul careului, ușor lateral stânga, șutează cu interiorul, spre vinclul porții lui Beer Sheva, dar balonul trece peste poartă. Oltenii au inițiativa și îi presează pe oaspeți din ce în ce mai intens.

MIN '3
Ratare

Elvir Koljic ia prim-planul în interiorul careului, dar șutează peste poarta israelienilor.

18-08-2022 20:36

Invitați "de marcă"

La meci asistă Emil Săndoi, Florin Constantinovici și Flavius Stoican. Se joacă dur încă din primele minute. Craiova mizează pe mingi lungi către "turnul de control" Elvir Koljic.

Universitatea Craiova - Beer Sheva | LIVE TEXT joi, de la 20:30

Mirel Rădoi a pășit cu dreptul în partida retur cu Zorya, din turul al treilea preliminar Conference League, câștigată de olteni cu 3-0 pe "Ion Oblemenco", primul meci pe banca tehnică a Craiovei pentru fostul selecționer. Universitatea pierduse în tur (0-1), însă, a trecut mai departe cu 3-1 la general.

Oltenii au evoluat bine și în turul doi preliminar. Cu Laszlo Balint ca principal, Craiova a remizat în Albania cu Vllaznia 1-1 și a câștigat la scor de neprezentare meciul de acasă (3-0).