Tavi Popescu, apărat de MM Stoica: „Mă simt dator cu o explicație” Ce a transmis managerul FCSB-ului

FCSB MM Stoica play-off conference league tavi popescu Conference League
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 17:00
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 17:00

FCSB a câștigat duelul cu Viking în retur și s-a calificat în grupele Conference League.

FCSB a făcut un joc excelent în Norvegia, pe SR-Bank Arena din Stavanger, împotriva lui Viking. În turul de pe Arena Națională, elevii lui Nicolae Dică nu au reușit să se impună, pierzând cu 1-2. În a doua partidă din dubla manșă din play-off-ul Conference League, "roș-albaștrii" au fost categorici și au întors scorul la general, blocând tabela în minutul 90+4 la 3-1, grație reușitei lui Radunovici.

Mihai Stoica, managerul general al FCSB-ului, a vorbit despre evoluția lui Octavian Popescu, fotbalistul pe care Gigi Becali îl consideră "perla" sa și își dorește 50 milioane de euro pe el. Tavi nu a impresionat atât de mult, însă a fost apărat de MM, care a scos în evidență faptul că fotbalistul a fost însărcinat să nu-l scape din ochi pe Markus Solbakken.

MM Stoica: „Mă simt dator cu o explicație”

„Mă simt dator cu o explicație pentru toți diletanții care critică jocul lui Tavi Popescu.

La meciul de aseară, din considerente tactice (pe care unii nu le înțeleg nici dacă i le-ar tatua Dică pe antebrațe), copilul a fost sacrificat, fiind jucătorul care l-a anihilat pe Markus Solbakken, jucător exponențial al echipei care a eliminat Sparta Praga.

Așa a ajuns Tavi să parcurgă cea mai mare distanță dintre toți jucătorii care au evoluat pe terenul de carton verde și să bifeze cele mai multe sprinturi, conform Catapult. Un asemenea efort diminuează aportul ofensiv, dar oferă posibilitatea unor coechipieri (Coman, Cordea) să se ocupe cu asta.

Cu plăcere.”, a scris MM Stoica într-o postare pe pagina sa oficială de Facebook.

Viking - FCSB 1-3

"Roș-albaștrii" au deblocat tabela rapid, ca în meciul de pe Arena Națională, grație reușitei lui Malcom Edjouma (2'). În minutul 26, însă, Tripic a restabilit egalitatea din penalty și a rămas 1-1 până la pauză. La scorul respectiv, FCSB nu se califica.

În partea a doua a meciului, Dică i-a trimis în teren pe Radu Boboc, Răzvan Oaidă, Marco Dulca și pe Ianis Stoica. FCSB a reușit, astfel, să majoreze diferența de două ori: prin Andrei Cordea în minutul 54 și prin Radunovic, în ultimele momente de joc (90+4').

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.