EXCLUSIV Sepsi - Djurgardens | Bergodi, reacție neașteptată după înfrângerea din Conference League: "N-am ce să le reproșez băieților"

sepsi - djurgardens Conference League Cristiano Bergodi Conference League
Data publicarii: Joi 04 August 2022, 23:35
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 23:45

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost învinsă cu scorul de 3-1 (2-0) de echipa suedeză Djurgaardens IF, joi seara, pe teren propriu, în prima manşă din turul trei preliminar al Europa Conference League.

În minutul 25, arbitrul Pawel Raczkowski a acordat o lovitură de la 11 metri pentru un henţ în careu al lui Rondon, iar Djurgaardens a reuşit să deschidă scorul. Acelaşi Edvardsen a transformat penalty-ul cu un şut plasat care a lovit iniţial bara porţii lui Niczuly.

Oaspeţii au modificat din nou tabela în minutul 31, când Joel Asoro a trimis în plasă de la 7 metri o minge primită de la Piotr Johannson.

În debutul reprizei secunde, Djurgaardens şi-a majorat avantajul la 3-0, Joel Aroso (53) reuşind dubla cu un şut la colţul lung de la aproximativ 20 de metri.

Golul formaţiei covăsnene a venit în urma unei lovituri de la 11 metri, obţinută de Alexandru Tudorie în minutul 78, după un fault al lui Marcus Danielson. Tot Tudorie a şutat puternic şi a redus diferenţa pe tabela de marcaj.

Sepsi - Djurgardens | Declarațiile lui Cristiano Bergodi după meci

"Am fost neatenți, e păcat. Mergem acolo și încercăm să câștigăm meciul, nu mai avem nimic de pierdut. Nu m-au nemulțumit băieții, au jucat împotriva unei echipe foarte bune, cu un ritm foarte bun. N-am nimic să le reproșez, în fotbal se pot întâmpla minuni.

Îmi pare rău că până în minutul 26 au fost atenți, micile detalii au făcut diferența", a declarat tehnicianul la PRO ARENA.