VIDEO EXCLUSIV Rezumatul meciului Lazio - CFR Cluj 1-0. "Puteau să joace și în nouă jucători și să ne bată"

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 08:01
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 08:08

Pro Arena și VOYO au transmis joi seara partida de pe Olimpico.

CFR Cluj a fost învinsă de Lazio cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadio Olimpico din Roma, în prima manşă a play-off-ului pentru optimile de finală ale Europa Conference League. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Ciro Immobile (45+4).

VIDEO REZUMAT Lazio - CFR Cluj 1-0

Deși au jucat 75 de minute în superioritate numerică, elevii lui Dan Petrescu nu au reușit să amenințe poarta gazdelor, într-un meci care a arătat multe puncte nevralgice în mecanismul campioanei. Petrescu și-a manifestat dezamăgirea la finalul jocului.

"Cei de la Lazio au rămas în 10 jucători pentru că am făcut noi ceva bine, nu că au greşit ei. După aceea, nivelul lor e mult prea mare, se vede din avion. Puteau să joace şi în nouă jucători şi să ne bată. S-a văzut diferenţa de valoare în opinia mea. Nu au avut multe ocazii, doar 2-3 şi un gol. Iar asta arată cât de valoroşi sunt. Am pierdut marcajul la ultima fază din prima repriză şi s-a dovedit decisiv.

Dar Immobile (n.r. - autorul golului, Ciro Immobile) face asta în fiecare an în Italia, aşa că nu pot să-i cert chiar aşa pe fundaşii mei. Referitor la eliminare, arbitrul a fost englez, aşa că dacă a decis el că e de cartonaş roşu, atunci înseamnă că a fost de cartonaş roşu, nu avem ce discuta", a spus Dan Petrescu.

Lazio - CFR 1-0

Lazio Roma: Maximiano - Lazzari, Patric, Casale, Hysaj (Marusic ’61) – Milinkovic-Savic, Marcos Antonio (Gila ’18), Vecino - Felipe Anderson (Cancellieri ’81), Immobile (Rodriguez ’61), Zaccagni. Antrenor: Maurizio Sarri

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora – Deac (Petrila ’46), Muhar (Hoban ’61), Boateng (Cvek ’46), Krasniqi – Yeboah (Janga ’82), Birligea (Malele ’61). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Zaccagni ’39, Milinkovic-Savic ’43, Hysaj ’49 / Boateng ’41, Yuri ‘45+3, Hoban ’79

Cartonaş roşu: Patric ‘15

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, cu Craig Pawson la centru.