VIDEO EXCLUSIV Reacția oficialilor lui CFR Cluj după ce Maurizio Sarri s-a plâns de starea gazonului din Gruia: "Trebuie să găsești justificări"

CFR Cluj Conference League Cristi Balaj Lazio Maurizio Sarri Conference League
Data publicarii: Vineri 24 Februarie 2023, 11:27
Data actualizarii: Vineri 24 Februarie 2023, 12:10

CFR Cluj a remizat cu Lazio în returul din playoff-ul optimilor Conference League, scor 0-0, și a părăsit competiția.

După 0-1 pe Stadio Olimpico, echipa din Gruia a făcut un joc bun la Cluj-Napoca, dar a pus rareori în pericol poarta lui Lazio, neavând niciun şut pe spaţiul porţii.

Campioana României a avut prima şansă de gol în minutul 21, când kosovarul Krasniqi a şutat pe lângă poartă din careu, după o minge pierdută de Casale. Krasniqi (minutul 54) a mai ratat o ocazie mare, fiind blocat în primă instanţă, iar apoi a tras pe lângă.

CFR Cluj a rămas în zece oameni, croatul Muhar primind al doilea cartonaş galben (minutul 77), dar clujenii au reuşit să îşi mai creeze o ocazie bună de gol: Braun a centrat în careu, însă Yeboah a reluat pe lângă poartă din 7 metri.

Meciul cu Lazio a fost cel cu numărul 100 pentru CFR Cluj în cupele europene.

Reacția lui Cristi Balaj după declarațiile lui Maurizio Sarri

La finalul partidei, antrenorul lui Lazio s-a plâns de starea gazonului de pe stadionul din Cluj-Napoca, spunând că jucătorii săi nu și-au putut face jocul obișnuit din cauza acestui motiv.

Într-o intervenție telefonică la emisiunea "SuperFanii", Cristi Balaj a oferit un răspuns la distanță despre declarațiile făcute de Maurizio Sarri.

"Ați avut colegi din presă care au fost prezenți chiar la marginea terenului. Colega voastră a remarcat starea excelentă a gazonului... ori trebuie să găsești justificări pentru că nu ai înscris un gol și pentru faptul că Immobile a fost anihilat în totalitate. Începi cu starea gazonului, despre minge nu poți să zici nimic, pentru că este de calitate, apoi urmează arbitrajul.

Gazonul dacă ar fi fost biliard sau dacă ar fi de golf, Krasniqi sau Yeboah ar fi înscris", a spus Cristi Balaj, vineri dimineață, la emisiunea SuperFanii, moderată de Mihai Mironică și Radu Buzăianu.