O atitudine firească! Ce a avut de zis Roland Niczuly după Sepsi - Bodo/Glimt 2-2

Roland Niczuly Bodo/Glimt Conference League sepsi Conference League Roland Niczuly
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 24 August 2023, 22:37
Data actualizarii: Joi 24 August 2023, 22:48

Portarul echipei lui Liviu Ciobotariu a avut o evoluție concludentă la Sfântu Gheorghe, joi seara, în prima manșă a play-off-ului Conference League.

Sepsi OSK a încheiat la egalitate joi seara, pe teren propriu, scor 2-2, meciul disputat în compania echipei norvegiene Bodo/Glimt, în manşa tur a play-off-ului pentru grupele Conference League. Ambele goluri ale lui Sepsi au fost înscrise din penalti.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19, prin Faris Moumbagna, care a profitat de o pasă a lui Grobboek. Sepsi a egalat în startul reprizei secunde, în minutul 47, când Marius Ştefănescu a fost faultat în careu, iar Isnik Alimi a transformat lovitura de pedeapsă.

Bodo/Glimt a trecut din nou în avantaj, la şutul din afara careului al căpitanului norvegienilor, Patrick Berg, în minutul 67. Gazdele au mai beneficiat de un penalti scos de Roland Varga şi transformat de Cosmin Matei, în minutul 81. Matei s-a accidentat şi a fost înlocuit imediat după executarea loviturii de la 11 metri.

Reacția lui Roland Niczuly

Roland Niczuly a afișat o atitudine că fotbalist cu personalitate la finalul partidei de joi seara. Goalkeeper-ul promite calificarea în deplasare.

”Am primit două goluri în această seară, dar cred că puteam să obținem mai mult, adică victoria. Am practicat un fotbal bun, i-am blocat foarte bine pe cei de la Bodo. Ne-am creat mai multe ocazii de a marca decât ei, doar șansa a fost de partea lor și nu am reușit să câștigăm.

Acest 2-2 ne dă speranțe, i-am simțit în seara asta că nu sunt o echipă atât de temut pe cât se vorbea. Mergem în Norvegia și vom avea șanse reale de a ne califica.

Eram supărat (n.r. după golul al doilea primit), dacă jucam simplu și nu degajam nu se întâmpla nimic. Asta este, suntem o echipă și mergem mai departe”, a declarat Roland Niczuly, la finalul partidei, potrivit digisport.