Jucătorul care a primit nota 1 după FCSB - Nordsjaelland

FCSB Adamo Nagalo Nordsjaelland Conference League
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 07:59
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 07:58

FCSB și Nordsjaelland au remizat, scor 0-0, în prima manșă din turul 3 preliminar Conference League.

FCSB a jucat din minutul 59 cu un om în plus, după ce de la Nordsjaelland a fost eliminat Nagalo, pentru cumul de cartonașe galbene. Totuși, vicecampioana României nu a reușit să expedieze niciun șut pe poartă, iar danezii au lovit transversala în prelungiri.

Adamo Nagalo, notat cu 1 după FCSB - Nordsjaelland 0-0

Publicația daneză Tipsbladet le-a acordat note jucătorilor de la Nordsjaelland după meci, iar Adamo Nagalo a ieșit cel mai rău, fiind notat cu 1 după eliminarea din minutul 59.

"Nagalo a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene după o oră de joc, iar Nordsjaelland a trebuit să joace mult timp în inferioritate numerică. Nagalo a știut imediat că a fost o nebunie faultul comis asupra jucătorilor de la FCSB, iar aceasta este deja a patra eliminare din cariera relativ scurtă a ivorianului. Nordsjaeeland trebuie să îl disciplinieze", au scris danezii despre Nagalo.

Danezii acordă note cuprinse între 0 și 6, unde 0 este "inacceptabil", iar 6 "clasă mondială". Fotbalistul cel mai bine evaluat a fost mijlocașul central Jeppe Tverskov (4), descris drept "o achiziție perfectă pentru Nordsjaelland".

De asemenea, antrenorul Johannes Hoff Thorup a fost notat cu 4, danezii admirând intenția sa de a domina jocul din deplasare și modul în care a schimbat după ce a rămas fără Nagalo, eliminat, și alți jucători accidentați.

Returul dintre Nordsjaelland și FCSB va avea loc în Danemarca, joi, 17 august, de la ora 19:30.

Dacă va trece de danezii de la Nordsjaelland, FCSB se va duela cu învingătoarea din duelul Sabah Baku - Partizan Belgrad. În manșa tur, azerii s-au impus cu 2-0 pe teren propriu.

Sabah Baku, vicecampioana din Azerbaidjan, s-a impus grație dublei fundașului bosniac Bojan Letic. Apărătorul stânga a marcat în minutul 70, respectiv 74, iar azerii au ratat un penalty în minutul 69 prin Isayev.

VIDEO Rezumat FCSB - Nordsjaelland 0-0