VIDEO EXCLUSIV "Este cea mai în formă echipă din campionatul nostru". Helmuth Duckadam, părere autoritară despre competiția internă

Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 13:03
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 13:06

Sepsi a obținut prima victorie europeană din istoria clubului, după ce a învins Olimpija Ljubljana, scor 3-1, în manșa tur din runda a doua preliminară a Conference League.

În fața unui stadion plin, Sepsi s-a văzut condusă după doar patru minute, în urma golului marcat de Seslar, însă echipa lui Cristiano Bergodi a reușit să egaleze chiar în prelungirile primului act, când Marius Ștefănescu a înscris la câteva clipe după ce ratase un penalty.

Din minutul 66, formația din Sfântu Gheorghe a jucat în superioritate numerică, după ce același Seslar a fost eliminat. În urma fazei respective, Sepsi a primit și un penalty, însă Alexandru Tudorie a ratat de la 11 metri. Totuși, covăsnenii au dat lovitura pe final, când reușita lui Nicolae Păun și autogolul lui Karamatic au adus victoria cu 3-1.

Returul dintre Olimpija Ljubljana și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va avea loc în Slovenia, joi, 28 iulie, de la ora 20:00. Dacă va trece în turul 3, Sepsi va urma să întâlnească învingătoarea din duelul Rijeka (Croația) - Djurgarden (Suedia). În tur, nordicii s-au impus cu 2-1.

"Am crezut că Sepsi va face o surpriză plăcută"

Într-o intervenție telefonică la "Ora Exactă în Sport", Helmuth Duckadam a vorbit despre surpriza plăcută pe care a făcut-o Sepsi în primul meci, cu Olimpija Ljubljana.

"Am spus înainte că FCSB dacă va întâlni o echipă agresivă, va avea probleme. La fel și Universitatea Criova. În schimb am crezut că Spesi va face o surpriză plăcută și a reușit-o. La ora actuală este cea mai în formă echipă din campionatul nostru", a declarat Helmuth Duckadam la PRO ARENA.