VIDEO EXCLUSIV Comentatorii britanici, vehemenți după penalty-ul primit de West Ham contra lui FCSB

Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 00:07
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 00:07
FCSB a pierdut contra lui West Ham United, la Londra, scor 1-3, în primul meci al vicecampioanei României din grupa B a Conference League.

FCSB a intrat în avantaj la pauză, după golul reușit de Andrei Cordea în minutul 34, în urma unei pase primite în fața porții de la Darius Olaru.

Deși FCSB s-a apărat exact, uneori chiar cu accente eroice, echilibrul s-a rupt din minutul 68, când West Ham a egalat dintr-un penalty controversat dictat de Benoit Bastien.

În minutul 64, Lucas Paqueta a trimis o centrare în careu pentru Maxwel Cornet, scăpat din marcajul lui Valentin Crețu, iar Ștefan Târnovanu a ieșit la aproximativ opt metri de linia porții pentru a respinge. Ivorianul a lovit primul mingea cu capul, înainte ca goalkeeper-ul lui FCSB să boxeze, iar ulterior a existat o ciocnire puternică între cei doi.

Ambii jucători s-au prăbușit pe gazon și au avut nevoie de îngrijiri medicale, Cornet chiar fiind înlocuit, iar centralul Benoit Bastien a dictat penalty pentru West Ham și cartonaș galben pentru Târnovanu, considerând că portarul lui FCSB l-a faultat pe adversar.

Decizia arbitrului Benoit Bastien a fost lăudată de unul dintre comentatorii postului britanic de televiziune BT Sport, care a avut o reacție vehementă, spunând că Maxwell Cornet era primul la minge, iar Târnovanu a avut o ieșire hazardată.

"Târnovanu n-avea nicio șansă să prindă mingea, era foarte departe și l-a izbit pe Cornet. A ales extrem de greșit momentul în care să iasă! Benoit Bastien arată imediat punctul cu var. Cornet a pus primul capul acolo", a spus unul dintre comentatorii BT Sport despre momentul în care West Ham a primit penalty.