VIDEO EXCLUSIV CFR Cluj - FC Ballkani 1 - 0! Performanță remarcabilă pentru campioana României: CFR Cluj, în primăvara europeană

CFR Cluj Ballkani Conference League Dan Petrescu Sivasspor Conference League
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 21:41
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 21:48

CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană, în șaisprezecimile Conference League.

CFR Cluj - FC Ballkani 1 - 0

Final de meci între CFR Cluj și FC Ballkani. Campioana României s-a impus cu 1-0 în ultimul meci din grupele Conference League.

Minutul 70 - Ocazie pentru FC Ballkani! Kuc șutează puternic din afara careului, dar Scuffet respinge mingea în corner.

Minutul 60 - Ocazie imporantă pentru CFR Cluj! Ciprian Deac execută o lovitură liberă din partea stângă, iar Andrei Burcă trimite mingea cu capul, însă portarul adversarilor o respinge la limită.

A început repriza secundă! La acest scor, CFR Cluj este calificat în primăvara europeană.

PAUZĂ! După prima repriză, CFR Cluj se află în avanta după golul marcat de Boateng.

Minutul 33 - RATARE imensă pentru CFR Cluj! Ciprian Deac ratează de două ori de la punctul cu VAR. Campioana României obține un penalty. Ciprian Deac execută, însă lovitura este apărată. Execuția se repetă deoarece portarul nu a stat pe linia porții. Și a doua oară Frasheri este providențial și apără lovitura de pedeapsă.

Minutul 17 - GOOOL CFR Cluj! Boateng înscrie cu un șut din careul mic, după ce mingea a fost respinsă greșit de un adversar.

Minutul 13 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Yeboah primește mingea în centrul careului, șutează spre colțul lung, dar mingea este deviată în corner.

A început partida!

Echipele de start CFR Cluj - FC Ballkani

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, A. Burcă, Braun - C. Deac, Boateng, Muhar, Roger - Yeboah, Malele

Antrenor: Dan Petrescu

FC Ballkani: Frasheri - Thaqi, Dellova, Jashanica, Potoku - Zyba, Emerllahu, Kuc - Berisha, Rrahmani, Jorenica

Antrenor: Ilir Daja

CFR Cluj - Ballkani, meciul decisiv pentru calificarea ardelenilor în primăvara europeană, se joacă joi de la ora 19:45 și este LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Campioana României nu mai poate termina pe primul loc în grupa din Conference League, din cauza rezultatelor din meciurile directe cu Sivasspor, astfel că trebuie să lupte pentru a-și asigura locul doi, care asigură prezența în șaisprezecimile competiției.

Calculele calificării în primăvara europeană

O victorie i-ar asigura lui CFR Cluj poziția secundă, indiferent de cum se va termina meciul dintre Slavia Praga și Sivasspor.

Există și posibilitatea ca aceste trei echipe să termine la egalitate de puncte, caz în care s-ar face un clasament în trei, în care vor conta doar rezultatele din meciurile directe dintre Slavia, CFR Cluj și Sivasspor.

În acest caz, Sivasspor ar avea 7 puncte, CFR Cluj 6, iar Slavia 4.

CFR, fără Mario Camora și Yuri Matias în meciul cu Ballkani

Locul doi i-ar asigura campioanei un bonus important, de 300.000 de euro, la care s-ar mai adăuga încă 300.000 pentru calificarea în primăvara europeană și încă 500.000 pentru o eventuală victorie cu Ballkani, esențială pentru calificare.

De la formația lui Dan Petrescu vor lipsi Mario Camora, indisponibil după operația de apendicită, și Yuri Matias, accidentat în ultimul meci de campionat, derby-ul cu Rapid.

Ballkani: ce începe bine se termină prost

FC Ballkani a făcut tot posibilul pentru a da lovitura în cupele continentale, fără succes însă.

Echipa din Kosovo, locul 2 în Superliga, și-a amânat nu mai puțin de trei întâlniri din campionatul intern (derby-ul din deplasare cu liderul Drita și meciurile de acasă cu Priștina și Llapi), însă este ultima în grupa din Conference League.

În plus, Ballkani nu mai are vreo șansă la calificarea în primăvara europeană după ultimele rezultate înregistrate în Conference, 1-2 cu Sivasspor și 0-1 cu Slavia Praga, ambele pe teren propriu.

Asta deși kosovarii începuseră excelent în faza grupelor, cu un 1-1 cu CFR Cluj și o victorie senzațională la Sivasspor, scor 4-3, în primele trei etape.

Dan Petrescu: ”Ballkani e surpriza acestei grupe”

”Singura noastră șansă e să câștigăm, dar Ballkani e o echipă care a dat 6 goluri în deplasare, cu Sivasspor și Slavia. E clar că va fi un meci foarte greu.

Nu suntem o echipă perfectă să câștigăm meci de meci, se întâmplă să mai și pierdem. În campionat mai avem timp să ne redresăm.

Joi avem șansa să ne ducem în primăvara europeană. Ar fi un succes din punct de vedere material și fotbalistic. Ballkani e surpriza acestei grupe”, a explicat Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj.