Ce au scris finlandezii după ce HJK Helsinki a eliminat-o pe Farul Constanța din Conference League

HJK Helsinki Conference League Farul Constanta Conference League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 22:25
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 22:27

HJK Helsinki s-a calificat în grupele Conference League, după ce a trecut cu 2-0 de Farul Constanța în meciul retur al playoff-ului.

Ambele goluri ale finlandezilor au fost marcate de Bojan Radulovic, în minutele 20 și 70.

Reacția presei din Finlanda

„HJK a întors scorul şi a câştigat dubla cu Farul. Echipa finlandeză a ajuns din nou în faza grupelor. Dubla a fost decisă de atacantul sârb Bojan Radulovic care a înscris două goluri.

Farul a ajuns la Helsinki cu un avantaj de un gol, dar HJK a fost mai puternică în meciul decisiv. Radulovic a însscris după doar cinci minute, dar golul a fost anulat.

În minutul 20, Radulovic a înscris un gol regulamentar. Farul a avut mari dificultăţi mare parte din meci. În repriza secundă, apărarea foarte slabă a oaspeţilor a continuat, iar Farul le-a dat posibilitatea gazdelor să decidă meciul.

Topi Keskinen a terorizat apărarea românilor, dar nu a lovit decisiv. Apoi, Radulovic a lovit din nou”, au scris finlandezii de la iltalehti.fi.

HJK, după ce în sezonul trecut a evoluat în grupele Europa League, acum va juca în grupele Europa Conference League. Farul a trecut pe lângă o premieră, calificarea în grupele unei cupe europene.