LIVE TEXT Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1 | Final european pentru echipa lui Andrea Mandorlini

Adana Demirspor Andrea Mandorlini CFR Cluj Conference League
Data publicarii: Joi 03 August 2023, 23:02
Data actualizarii: Joi 03 August 2023, 23:04

CFR Cluj a ratat calificarea în turul trei preliminar din Conference League, după ce a fost eliminată de Adana Demirspor, cu scorul de 3-2, la general.

Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1

Final de meci!

Minutul 93 - GOOOL Adana Demirspor! În urma unei lovituri libere, mingea devitată de Muhar la Ndiaye, care îl învinge pe Sava.

Minutul 89 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Muhar șutează puternic de la marginea careului, portarul advers scapă mingea, însă reușește să o recupereze în fața lui Jefte.

Minutul 79 - Ocazie pentru Adana Demirspor! Sari transformă o lovitură liberă, puțin pe lângă poarta lui Sava.

Minutul 68 - GOOOL CFR Cluj! Ardelenii egalează după penalty-ul transformat de Vasile Mogoș.

Minutul 61 - Eliminare pentru Gravillon în urma unui fault în careu. CFR Cluj are penalty, în urma atacului asupra lui Birligea.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 43 - GOOOL Adana Demirspor! Akintola deschide scorul, după ce preia cu capul mingea venită din corner.

Minutul 27 - Ocazie pentru CFR Cluj! Daniel Bîrligea pătrunde excelent în careu, dar șutul său lovește plasa laterală.

Minutul 17 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Birligea primește mingea la marginea careului mic, preia cu capul, direct în bara laterală.

Minutul 11 - Ocazie pentru Adana Demirspor! Yusuf Sari primește mingea la marginea careului, șutează la colțul lung, puțin pe lângă poartă.

A început partida!

Adana Demirspor - CFR Cluj: echipele de start

Adana Demirspor: Karacic, Svensson, Gravillon, Semih, Rodrigues, Stambouli, Emre Akbaba, Belhanda, Yusuf Sarı, Akintola, Ndiaye

CFR Cluj: Sava, Mogos, Kresic, Muhar, Ajeti, Camora, Krasniqi, Cvek, Avounou, Yeboah, Birligea

În partida tur din Gruia, disputată în urmă cu o săptămână, cele două formații au remizat, scor 1-1. Jefte Betancor a deschis rapid scorul pentru CFR Cluj, în minutul 6, însă francezul Benjamin Stambouli a egalat pe final, în minutul 77.

Adana Demirspor - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 21:00

Yeni Adana Stadyumu, arenă cu o capacitate de peste 33.000 de locuri, va găzdui meciul de diseară. Andrea Mandorlini, antrenorul lui CFR Cluj, a recunoscut că se așteaptă la un "infern" în Turcia, având în vedere prezența numeroasă a fanilor turci, dar și temperatura ridicată așteptată la ora jocului.

Mijlocașul croat Karlo Muhar a declarat, miercuri seara, într-o conferinţă de presă, că se aşteaptă ca echipa sa, CFR Cluj, să aibă o partidă foarte dificilă, joi, în deplasare, cu formaţia turcă Adana Demirspor, pentru că a văzut puterea acesteia în meciul tur încheiat la egalitate, scor 1-1.

"Ne aşteptăm la un meci foarte greu mâine. Am văzut puterea lor în partida tur, cât şi calitatea lor individuală. Chiar suntem bucuroşi că putem juca împotriva acestor jucători, că avem şansa de a trăi această experienţă şi această atmosferă în Turcia.

Abia aşteptăm acest meci. E foarte greu să joci pe o umiditate şi o temperatură atât de ridicate. Ai nevoie de tactică, ai nevoie să alergi inteligent, să ştii ce să faci pe teren, şi, dacă eşti inteligent poţi aduce totul la un nivel normal", a spus mijlocaşul.

CFR Cluj este neînvinsă în acest sezon. Formația din Gruia a înregistrat două victorii și o remiză în campionat și se află pe poziția secundă. De partea cealaltă, noua stagiune din Turcia nu a debutat încă, partida tur cu CFR fiind singura oficială a celor de la Adana.

Învingătoarea din duelul Adana Demirspor - CFR Cluj se va califica în turul 3 preliminar din Conference League, unde va înfrunta câștigătoarea din partida Osijek (Croația)  - Zalaegerszeg (Ungaria). În tur, croații s-au impus cu 1-0.