„Mă unge pe suflet când văd cum joacă” Naționala de la Mondial care l-a impresionat pe Viorel Moldovan

Viorel Moldovan qatar 2022 Spania CM 2022 Viorel Moldovan
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 18:30
Data actualizarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 18:27

Fostul atacant are 25 de goluri în 70 de meciuri pentru reprezentativa României.

Viorel Moldovan a vorbit despre naționala care l-a impresionat la Campionatul Mondial din Qatar, care a debutat pe 20 noiembrie cu partida dintre țara gazdă, eliminată, ulterior, și Ecuador, încheiată 0-2.

Fostul internațional român a precizat faptul că modul în care joacă Spania l-a impresionat, evidențiind că Luis Enrique este cel care a reușit să producă o națională atât de puternică pentru Mondialul din 2022.

„Trebuie să scot în evidență Spania. Mă unge pe suflet când văd cum joacă, aici un mare merit în are Luis Enrique. Am spus înainte de Cupa Mondială că el va fi revelația acestui turneu final ca selecționer. Până acum văd că confirmă acest lucru.

A reușit să transforme Spania într-o echipă, chiar dacă e la început, cu un mix de tinerețe, jucători foarte tineri de altfel, și cei cu experiență și să joace de o manieră extraordinară, cu multă calitate. Posesie, progresie, penetrare, finalizare, acțiuni foarte frumoase de joc”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Sport Total.

Spania, la Mondialul din Qatar

Spania a învins Costa RIca în primul meci al grupelor Campionatului Mondial organizat în Qatar, care a debutat pe 20 noiembrie cu partida dintre țara gazdă și Ecuador scor 0-2.

Ibericii au învins-o pe Costa Rica la scor, 7-0. Olmo (11'), Asensio (21'), Torres (31', 54'), Gavi (74'), Soler (90') și Morata (90+2') au înscris pentru naționala condusă de Luis Enrique.

În a doua partidă, Spania a remizat cu Germnaia în derby-ul grupei E. Morata a deschis scorul în minutul 62, din pasa lui Jordi Alba, iar Fullkrug a restabilit egalitatea în minutul 83.