"Un extraterestru numit Messi!". Reacțiile din presa internațională după calificarea Argentinei în finala mondială

Lionel Messi Argentina Campionatul Mondial din Qatar Campionatul Mondial Qatar 2022 finala campionatul mondial CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 13 Decembrie 2022, 23:23
Data actualizarii: Marti 13 Decembrie 2022, 23:34

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins Croația, vicecampioana mondială, cu scorul de 3-0, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în prima semifinală.

Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), va juca a şasea sa finală mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Sud-americanii au făcut un joc perfect apărare - contraatac, combinat cu prestaţii de excepţie ale lui Lionel Messi şi Julian Alvarez. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 34), iar Alvarez a reuşit o dublă (minutele 39, 69).

Prin reuşita din meciul cu Croaţia, Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator al Argentinei la Cupa Mondială, cu 11 goluri, devansându-l pe Gabriel Batistuta.

Croaţia a ratat şansa de a juca a doua finală consecutivă la Cupa Mondială, însă va juca în finala mică, împotriva învinsei din semifinala Franța-Maroc.

Argentina, care a început catastrofal turneul final din Qatar, cu o înfrângere în faţa Arabiei Saudite (1-2), va juca a doua finală cu Lionel Messi în teren, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei. Cupa Mondială este singurul trofeu care lipseşte din palmaresul impresionant al căpitanului echipei argentiniene.

Reacțiile din presa internațională după calificarea Argentinei în finala CM 2022