Theo show pe teren, Theo show și la interviu. Ce a spus francezul după calificarea în finala Cupei Mondiale din Qatar

CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:42
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:50

Selecționata lui Didier Deschamps a învins Maroc, scor 2-0, miercuri seara, și va juca finala CM 2022 contra Argentinei (duminică, de la 17:00).

Din articol

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Marocului cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în a doua semifinală a turneului. Au marcat: Theo Hernandez (5), Randal Kolo Muani (79).

Theo Hernandez, fundașul lăudat de Paolo Maldini, a deblocat tabela în startul partidei printr-o execuție de clasă. A avut apoi o contribuție importantă în apărare pentru că l-a avut în fața sa pe Zyech, cel mai valoros fotbalist al Marocului.

La final, Hernandez și-a exprimat satisfacția după calificarea în finala de duminică, ora 17:00, contra Argentinei.

"Este incredibil. A juca două finale la rând este incredibil. Am făcut o partidă grozavă, a fost greu. Finala împotriva Argentinei știm că va fi un meci grozav, vom munci din greu pentru a câștiga această finală. Am un gând minunat pentru fratele meu, sper că va fi acolo. Este incredibil, mă voi bucura împreună cu familia mea, cu toți jucătorii și cu antrenorul", a declarat Theo Hernandez, potrivit L'Equipe.

• Fratele său, Lucas Hernandez, s-a accidentat în primul meci al Franței la Cupa Mondială din Qatar.

Franţa este prima echipă care joacă două finale consecutive de Cupă Mondială de la Brazilia în 2002. Doar Italia (1934 şi 1938) şi Brazilia (1958 şi 1962) au reuşit să cucerească două trofee consecutive.

Selecţionata Marocului nu primise gol din partea echipelor adverse la ediţia din Qatar până în semifinală, singurul gol încasat până în această fază fiind de fapt autogolul lui Nayef Aguerd, în meciul cu Canada (2-1), din grupă.

Franța - Maroc 2-0

Francezii au început în forță meciul de pe Stadionul „Al-Bayt”. Theo Hernandez s-a impus pe tabelă încă din minutul cinci, iar Olivier Giroud a avut o ocazie monumentală în minutul 17, dar bara a fost salvatoare pentru marocani.

Ulterior, naționala lui Walid Regragui a reintrat în meci și a făcut „Cocoșul galic” să tremure din ce în ce mai mult, mai ales în partea a doua a meciului, când pentru o bună perioadă de timp s-a jucat doar la poarta lui Hugo Lloris.

Didier Deschamps a fost inspirat și l-a trimis în teren pe Kolo Muani, în locul lui Dembele, care la prima atingere de balon a împins mingea în poartă și a majorat diferența, în minutul 79.