Polonia - Argentina Lionel Messi qatar 2022 Robert Lewandowski CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 23:13
Data actualizarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 23:22

Robert Lewandowski l-a faultat pe Lionel Messi în ultimele minute de joc din Polonia - Argentina, scor 0-2.

Din articol

În minutul 90+5, starul lui Paris Saint-Germain a încercat să-l dribleze pe atacantul FC Barcelonei, însă a fost oprit neregulamentar, iar centralul partidei a dictat fault.

Robert Lewandowski și-a cerut scuze pentru fault și a vrut să dea mâna cu Messi, însă fotbalistul naționalei dirijate de selecționerul Lionel Scaloni nici măcar nu l-a băgat în seamă.

După meci, cei doi au vorbit, iar Messi și Lewandowski au fost surprinși de camere zâmbind unul la celălalt. Cel mai probabil, argentinianul i-a spus că nu a băgat de seamă în momentul respectiv.

Polonia - Argentina

Mac Allister a deschis scorul în minutul 46, imediat după ce echipele au ieșit de la vestiar, iar Julian Alvarez a majorat diferența în minutul 67, cu un supergol din interiorul careului.

Cum arată Grupa C

1. Argentina - 6p (2 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere)
  2. Polonia - 4p (1 victorie, 1 egal, 1 înfrângere)
  3. Mexic - 4p (1 victorie, 1 egal, 1 înfrângere)
  4. Arabia Saudită - 3p (1 victorie, 0 egaluri, 2 înfrângeri)

În urma acestui rezultat (0-2), atât Argentina, cât și Polonia se califică mai departe în optimile Campionatului Mondial din Qatar. Sud-americanii se vor confrunta cu Australia, iar europenii, cu Franța.