Robert Lewandowski Cupa Mondiala Lewandowski cupa mondiala Polonia Polonia - Arabia Saudita CM 2022
Data publicarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 17:18
Data actualizarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 18:00

Polonia s-a impus sâmbătă, la CM din Qatar, scor 2-0 cu Arabia Saudită, într-un meci contând pentru etapa a doua din Grupa C.

Căpitanul naționalei Poloniei a întrerupt o serie de cinci partide la Cupa Mondială (în total) fără să marcheze. Atacant de clasă, care s-a consacrat la Borussia Dortmund, a făcut istorie la Bayern Munchen, iar în prezent joacă la FC Barcelona, Robert Lewandowski a înscris împotriva Arabiei Saudite al 77-lea gol în prima reprezentativă.

Lacrimile lui Lewandowski

După ce în prima partidă din Qatar a ratat o lovitură de la 11 metri, atacantul în vârstă de 34 de ani știa că toată presiunea apasă pe umerii săi pentru al doilea meci de la Campionatul Mondial. Iar instinctul de atacant cu ștaif nu l-a trădat.

Când tabela afișa 1-0, Lewandowski a închis meciul cu o execuție de "nouă clasic" pur-sânge.  A alergat spre colțul terenului, a fost imediat felicitat de toți coechipierii, apoi camerele TV l-au surprins cu ochii umeziți de lacrimi de fericire.

Au fost lacrimile descătușării pentru atacantul care în total a strâns la naționala Poloniei a strâns 136 de partide.

Polonia - Arabia Saudită 2-0

Polonia a deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, care a înscis din pasa lui Lewandowski. Patru minute mai târziu Al Shehri a fost faultat în careu şi, după consultarea VAR, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a dictat lovitură de la 11 metri. A executat Al Dawsari, dar Szczesny a apărat şutul jucătorului saudit. Repriza secundă a adus ocazii de ambele părţi, însă cei care au marcat au fost polonezii, prin Lewandowski, în minutul 83.

• În aceeaşi grupă se va disputa, de la ora 21.00, partida Argentina – Mexic, la care arbitru de rezervă va fi Istvan Kovacs. La centru se va afla italianul Daniele Orsato.