Recordul egalat de Phil Foden în meciul din optimi cu Senegal. Doar Ronaldo îl mai reușise, în urmă cu 24 de ani

Phil Foden Anglia Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Ronaldo CM 2022
Data publicarii: Luni 05 Decembrie 2022, 10:42
Data actualizarii: Luni 05 Decembrie 2022, 10:59

Anglia s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Senegal cu scorul de 3-0, într-un meci desfăşurat pe Al Bayt Stadium.

Anglia a câştigat prin golurile marcate de Jordan Henderson (minutul 39), Harry Kane (minutul 45+3), Bukayo Saka (minutul 57). Selecţionata ''Three Lions'' a controlat jocul în meciul cu campioana Africii, dând dovadă de un mare pragmatism.

Vicecampioana Europei a deschis scorul în minutul 39, după o acţiune în viteză: Kane l-a lansat pe Bellingham, iar acesta a centrat în careu, de unde Henderson a reluat simplu, de la 11 metri.

Căpitanul Angliei a majorat diferenţa la capătul unui contraatac: Bellingham a recuperat mingea în marginea propriului careu şi a avansat, l-a lansat pe Foden, iar acesta l-a servit perfect pe Kane, care a ajuns la 52 de goluri pentru naţională. După pauză, Saka a majorat diferența, când a reluat simplu din 8 metri, la centrarea lui Foden.

Anglia va întâlni Franţa în sferturile de finală, pe 10 decembrie (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00). În optimi. Franţa a trecut de Polonia cu 3-1.

Ce record a egalat Phil Foden în partida din optimi

Utilizat destul de puțin în meciurile din grupe, Phil Foden a fost titular în meciul cu Senegal, reușind să fie decisiv de două ori, cu pasele de gol pe care le-a oferit pe parcursul jocului.

Datorită celor două assist-uri, starul englez a egalat un record vechi de 24 de ani, stabilit de Ronaldo în 1998, cu două pase de gol într-o partidă din fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial. Brazilianul a realizat acest record în partida cu Danemarca.