Reacție dură a presei din Ucraina, după ratarea Mondialului: "Autogolul și arbitrajul lui Lahoz au calificat Țara Galilor"

Ucraina baraj Cupa Mondiala Mateu Lahoz Tara Galilor CM 2022
Data publicarii: Duminica 05 Iunie 2022, 21:33
Data actualizarii: Duminica 05 Iunie 2022, 21:38

Ucraina a ratat participarea la CM 2022, după ce a pierdut finala barajului cu Țara Galilor, disputată la Cardiff, scor 0-1.

Unicul gol al meciului a venit în minutul 34, când șutul puternic al lui Gareth Bale a fost deviat în propria poartă de căpitanul Ucrainei, Andriy Yarmolenko.

Reacție dură a presei din Ucraina, după ratarea Mondialulu

Au urmat momente tensionate la Cardiff, iar presa din Ucraina critică mai multe decizii luate de arbitrul spaniol Antonio Mateu Lahoz: un gol anulat în minutul 3, un penalty neacordat în minutul 41 și un al doilea cartonaș galben care nu i-a fost acordat lui Daniel James în minutul 42.

Publicația ucraineană Football 24 a titrat imediat după meci: "Ucraina ratează CM 2022 - autogolul lui Yarmolenko și arbitrajul lui Lahoz au calificat Țara Galilor cu o victorie la limită".

"Problemele cu Mateu Lahoz au apărut în minutul 3, când Ucrainei nu i s-a validat un gol. Zinchenko a înscris cu un șut din lovitură liberă la colțul lung, profitând că galezii nu se așteptau la un șut. Totuși, Lahoz a fost ferm și a transmis că lovitura libera se va executa doar după fluierul său.

În minutul 41, un alt episod. Allen l-a călcat pe picior pe Yarmolenko în propriul careu. A fost clar și pe reluări, dar Mateu Lahoz a lăsat acest episod în seama VAR-ului. Asistenții săi au revăzut faza și... au acordat corner în loc de penalty!

În plus, în minutul 42, Daniel James putea să fie sancționat pentru un cot aplicat lui Karavaev. Lui Lahoz i-a fost milă de Daniel, care avea deja un galben", a scris Football 24.

Pentru Țara Galilor este o calificare la Campionatul Mondial după o pauză de 64 de ani. Ea va fi repartizată în grupa B la turneul final din Qatar, alături de Anglia, Iran și SUA.