Pele Franta - Argentina kylian mbappe Lionel Messi CM 2022
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 10:35
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 11:23

Argentina a cucerit Cupa Mondială după ce în finala de la Doha, duminică, a învins Franța, scor 3-3 (4-2 d.l.d.).

Singurul jucător care a câştigat de trei ori Cupa Mondială (1958, 1962, 1970), "Regele" Pele i-a felicitat pe Lionel Messi şi Kylian Mbappé după incredibila finală a Cupei Mondiale, câştigată de Argentina împotriva Franţei. "Diego zâmbeşte acum", a mai scris Pele, referindu-se la Diego Maradona, care s-ar fi bucurat pentru succesul Argentinei.

Mesajul lui Pele

"Fotbalul continuă să-şi spună povestea, ca întotdeauna, într-un mod pasionant. Messi a câştigat prima sa Cupă Mondială, aşa cum a meritat parcursul lui. Dragul meu prieten Mbappé a marcat patru goluri în finală (trei în 2022, unul în 2018).

Ce cadou a fost să urmăresc acest spectacol pentru viitorul sportului nostru. Şi nu pot să nu felicit Marocul pentru campania incredibilă. E grozav să vezi Africa strălucind. Felicitări Argentinei! Diego zâmbeşte acum", a scris Pele pe Instagram.

Pele a urmărit finala din spital, unde este internat din 30 noiembrie pentru o infecţie cauzată de contaminarea cu Covid-19.

A post shared by Pelé (@pele)

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!