Întrebat despre gestul lui Emiliano Martinez, Florin Răducioiu a reacționat foarte dur

emiliano Martinez Argentina argentina franta Florin Raducioiu gest portar argentina CM 2022
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 09:54
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 10:19

Argentina a cucerit Cupa Mondială după ce s-a impus în finala cu Franța, duminică, la Doha, scor 3-3 (4-2 d.l.d.).

Portarul sud-americanilor, Emiliano Martinez, a fost unul dintre cei mai valoroși jucători ai Argentinei. L-a consolat pe Kylian Mbappe la final, dar pe podiumul de premiere a făcut un gest de neînțeles. A luat trofeul "Mănușa de Aur", dedicat celui mai bun portar al turneului, și l-a pus pentru câteva secunde "sub centură".

Gestul controversat de la festivitatea de premiere a stârnit reacții și în România.

După ce Gică Popescu a comentat dur ieșirea portarului de la Aston Villa, și Florin Răducioiu a criticat reacția campionului mondial în vârstă de 30 de ani.

„E inadmisibil, rușinos din punctul meu de vedere. El încearcă să facă o glumă după, dar... e reprobabil, din păcate pentru el”, a declarat Răducioiu, la Prima TV, citat de Gsp.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!