Mohammed Kudus Coreea de Sud - Ghana Ghana Neymar CM 2022
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 17:03
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 17:03

Mohammed Kudus (22 de ani) a adus victoria Ghanei împotriva Coreei de Sud, cu două goluri, în meciul încheiat cu scorul de 3-2.

Salisu și Kudus au marcat pentru Ghana în prima repriză, iar africanii au intrat cu un avantaj de două goluri în repriza secundă. Coreenii au reușit să restabilească egalitatea prin Cho Gue-Sung, care a punctat de două ori în trei minute.

Mohammed Kudus, golgheterul Ghanei la Cupa Mondială din Qatar!

În minutul 68, a ieșit la rampă același Mohammed Kudus, atacantul pentru care Ajax Amsterdam a plătit nouă milioane de euro pentru a-l transfera în 2020. Ghanezul de 22 de ani a înscris cu un șut pe jos, din interiorul careului, și a stabilit scorul final.

Înainte de Cupa Mondială din Qatar, Kudus a fost în centrul atenției cu o declarație care l-a vizat pe Neymar

"Neymar nu este mai bun decât mine. El e doar un fotbalist mai mediatizat, atât. Ce îl face pe el mai bun acum este că a realizat mai multe lucruri, însă și eu voi ajunge curând la acel nivel", a declarat Kudus, pentru The Guardian.

Kudus: ”Neymar și Thiago Alcantara ne-au inspirat să visăm”

La scurt timp după ce această declarație a apărut în spațiul public, Kudus a revenit asupra celor spuse cu o postare pe rețelele de socializare, în care și-a făcut publică admirația pentru decarul lui PSG.

„Familia și cultura mea m-au crescut să respect persoanele mai mari decât mine. Neymar și Thiago Alcantara ne-au inspirat să visăm.

La fel ca Neymar, vreau să rămân umil și să inspir următoarea generație așa cum a făcut-o el. The Guardian, care ți-e agenda? Concentrează-te pe meciurile de la Mondial. Știri false”, a fost mesajul postat de Mohammed Kudus pe rețelele de socializare.

Kudus are un sezon bun și la Ajax, unde a reușit să marcheze de zece ori în 22 de partide, cifră la care se adaugă și trei pase decisive. Site-urile de specialitate îl evaluează pe atacantul lui Ajax la 15 milioane de euro, iar contractul său cu gruparea din capitala Olandei este valabil până în 2025