VIDEO Fake news după victoria Arabiei Saudite cu Argentina. Adevărul din spatele imaginilor devenite virale

herve renard Arabia Saudita Argentina Cupa Mondiala CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 19:07
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 19:07

Arabia Saudită a obținut o victorie istorică împotriva Argentinei, la Cupa Mondială, scor 2-1, iar Regele Salman a decretat o zi liberă pentru angajații și elevii din țară.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 10, din penalty, iar argentinienii au avut trei goluri anulate în prima repriză. Arabia Saudită a dat lovitura la scurt timp după pauză, în urma golurilor spectaculoase marcate de Saleh Al Shehri (48) și Salem Al Dawsari (53).

Adevărul din spatele imaginilor devenite virale după Argentina - Arabia Saudită 1-2

După triumful total neașteptat al Arabiei Saudite, pe rețelele sociale, dar și la câteva televiziuni care transmit Cupa Mondială a apărut un video în care selecționerul saudiților, Herve Renard, ar avea un discurs dur în fața jucătorilor, la pauza meciului cu Argentina, scrie RMC Sport.

Totuși, imaginile nu sunt de astăzi, ci din septembrie 2021, de la un meci Arabia Saudită - Vietnam 3-1, disputat în septembrie anul trecut, în preliminariile CM 2022.

La fel ca în meciul cu Argentina, Arabia Saudită era condusă la pauză, 0-1, dar reușea să revină în partea secundă și să se impună.

"Multe persoane de pe internet sau chiar televiziuni au prezentat în mod greșit acest discurs. După o scurtă verificare se poate vedea că imaginile sunt mai vechi, din septembrie 2021, așa cum și specifică autorul arab al tweet-ului care a strâns sute de mii de vizualizări", au scris francezii.

Herve Renard: "A fost o zi istorică pentru țara noastră"

Herve Renard şi-a felicitat fotbaliştii după victoria cu 2-1 împotriva Argentinei într-un meci în care "astrele s-au aliniat" pentru a o învinge pe una dintre favoritele Cupei Mondiale 2022 din Qatar, transmite EFE.

"Astrele s-au aliniat astăzi. Argentina continuă să fie o echipă fantastică, care venea după 36 de meciuri la rând fără înfrângere, câştigătoare a Copei America, cu un jucător spectaculos, dar în fotbal se întâmplă uneori aceste lucruri neaşteptate", a declarat Herve Renard.

"Aş dori să îi felicit pe aceşti jucători extraordinari. Îi felicit de trei ani. Chiar şi atunci când l-am vizitat pe prinţ, el nu a pus nicio presiune asupra noastră. Când presiunea este excesivă, lucrurile nu merg.

Tactic noi nu am jucat bine în prima repriză, dar presiunea pe fundaşii centrali şi pe Leandro Paredes nu a fost suficientă. În primul minut portarul nostru a avut deja o paradă şi apoi a salvat la mai multe faze de gol. M-am gândit că dacă vor mai înscrie, meciul va fi decis şi de aceea nu eram fericit la pauză. Nu putem juca aşa cum am făcut în prima repriză. Suntem mulţumiţi, dar mai avem două meciuri", a adăugat el.

Mai avem două meciuri sau poate mai multe. În fotbal se poate întâmpla orice. Motivaţia poate lipsi în primul joc. Este ceva ce oamenii nu înţeleg. Messi joacă împotriva Arabiei Saudite... lipsa de motivaţie este normală. A fost un succes şi o zi istorică pentru ţară, dar au rămas meciuri", a afirmat tehnicianul francez.