FOTO Bono a fost desemnat Omul Meciului, dar a înmânat premiul unui coleg. Ce a spus după meci portarul Marocului

Maroc - Portugalia Bono En-Nesyri qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 20:22
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 20:21

Arabii au învins Portugalia și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar.

Bono a fost desemnat după partidă Omul Meciului, însă i-a oferit premiul lui Youssef En-Nesyri, cel care a înscris pentru victoria marocanilor în minutul 42, după ce s-a înălțat peste toată defensivă și a reluat cu o lovitură de cap puternică în poarta lui Diogo Costa.

Ce a spus după meci portarul Marocului:

„Echipa asta nu are limite și sincer să fiu, nu am niciun cuvânt prin care aș putea să descriu această realizare sau ce se întâmplă acum. Le mulțumesc fanilor pentru suportul lor și mulțumecs jucătorilor pentru că au arătat un efort mare, în ciuda accidentărilor”, a precizat Bono, potrivit Hibasport.

Maroc - Portugalia 1-0

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0.Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.

Lotul Marocului la CM 2022

• Selecționer - Walid Regragui

Portari - Yassine Bounou (FC Sevilla), Munir Mohamedi (Al Wehda), Ahmed Reda Tagnaouti (Wydad Casablanca)

Fundași - Romain Saiss (Beșiktaș), Achraf Hakimi (PSG), Nayef Aguerd (West Ham United), Noussair Mazraoui (Bayern Munchen), Jawad El Yamiq (Valladolid), Achraf Dari (Brest), Badr Benoun (Qatar SC), Yahia Attiyat Allah (Wydad Casablanca)

Mijlocași - Sofyan Amrabat (Fiorentina), Selim Amallah (Standard Liege), Amine Harit (Olympique Marseille) înlocuit cu Anass Zaroury (Burnley), Ilias Chair (QPR), Azzedine Ounahi (Angers), Yahya Jabrane (Wydad Casablanca), Abdelhamid Sabiri (Sampdoria), Bilal El Khannous (Genk)

Atacanți - Youssef En-Nesyri (FC Sevilla), Hakim Ziyech (Chelsea), Sofiane Boufal (Angers), Abderrazak Hamdallah (Al-Ittihad), Zakaria Aboukhlal (Toulouse), Abde Ezzalzouli (Osasuna), Walid Cheddira (Bari)

sursă foto: Hibasport