Chile, la un pas de calificare: Chile 1-0 Elvetia! Vezi rezumatul

Elvetia Chile Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Luni 21 Iunie 2010, 18:11
Data actualizarii: Luni 21 Iunie 2010, 18:58

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Chilienii sunt surpriza grupei H, cu sase puncte in doua meciuri, care le asigura cel mai probabil o calificare in optimile competitiei.

De partea cealalta, Elvetia ramane cu 3 puncte si are nevoie de victorie in ultimul meci, cu Honduras.

Elvetia a depasit recordul de minute fara gol primit in meciuri la Cupa Mondiala, dupa ce a reusit sa-si mentina poarta "intacta" in primele 67 de minute ale jocului cu Chile, de la Port Elizabeth.

Elvetia, cu 551 de minute fara gol primit, a depasit recordul de 550 de minute stabilit de Italia, intre 17 iunie 1986 si 3 iulie 1990.

In 2006, Elvetia a remizat cu Franta (0-0), a invins Togo (2-0) si Coreea de Sud (2-0), fiind apoi eliminata de Ucraina (0-0), dupa prelunigiri si lovituri de departajare.

De asemenea, Elvetia nu a primit gol nici in meciul cu Spania, scor 1-0, de la competitia din Africa de Sud.

Echipele de start:

Chile: Bravo, Ponce, Isla, Carmona, Sanchez, Vidal, Suazo, Fernandez, Beausejour, Medel, Jara

Elvetia: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Huggel, Inler, Frei, Nkufo, Behrami, Grichting, Fernandes, Ziegler

Fazele meciului:

'92:     Valdivia primeste galbenul
'76: Gool Chile: Gonzalez reia cu capul din 6 metri si reuseste sa deschida scorul
'68: «»
Schimbare la elvetieni: Dderdiyok il inlocuieste pe Nkufo
'65: «» Paredes intra in locul lui Fernandez (Chile)
'62:
Medel este si el averizat
'61:     Fernandez primeste galbenul
'55:
Sanchez profita de o eroare in defensiva elventienilor, patrunde in careu, dar Benaglio intervine salvator si il blocheaza in momentul sutului
Fernandes centreaza in fata portii, fundasul Ponce respinge in corner
'31:     Behrami este eliminat usor de arbitru, dupa o lovitura involuntara cu cotul
'10:
Prima mare ocazie a meciului: Sutul puternic trimis de Carmona este respins cu mare dificultate de Benaglio
'2:     Suazo vede cartonasul galben

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR