BOMBA! Spania pierde primul meci de la Cupa Mondiala! Spania 0-1 Elvetia! Rezumat!

Spania Cupa Mondiala Elvetia CM 2010
Data publicarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 18:53
Data actualizarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 19:13

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Aerul din Africa de Sud le-a zapacit de tot pe favoritele de la Cupa Mondiala. Spania a comis-o cel mai rau. A pierdut in fata Elvetiei cu 1-0, dupa un meci in care oamenii lui Del Bosque s-au chinuit rau de tot.

Gelson Fernandes este eroul elvetienilor, dupa ce a reusit sa-l invinga pe Casillas in minutul 52, la o faza in care fundasii spanioli s-au incurcat intre ei.

Spania a contraatacat cu o bara a lui Xabi Alonso in minutul 71, dar cam atat pentru o echipa cotata cu prima sansa la titlul mondial.

Spania nu mai pierduse de sapte meciuri.

Gelson Fernandes a fost ales de FIFA omul meciului.

Echipele de start:
Spania: 1. Casillas - 15. Ramos, 5. Puyol, 3. Pique, 11. Capdevila - 14. Alonso, 16. Busquets (9. Torres '61), 8. Xavi - 21. Silva (22. Navas '62), 7. Villa, 6. Iniesta (18. Pedro '77). Antrenor: Vicente del Bosque.

Elvetia: 1. Benaglio - 2. Lichtsteiner, 4. Senderos (5. Von Bergen '36), 13. Grichting, 17. Ziegler - 7. Barnetta (22. Eggimann '90+2), 8. Inler, 6. Huggel, 16. Fernandes - 19. Derdiyok (15. H. Yakin '79), 10. Nkufo. Antrenor: Ottmar Hitzfeld.

Cartonase galbene: Grichting '30, Ziegler '73, Benaglio '90+1, H. Yakin '90+4.

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri din Anglia, formata din centralul Howard Webb, asistentii Darren Cann si Michael Mullarky. Rezerva a fost suedezul Martin Hansson.

Potrivit site-ului FIFA, jucatorul meciului a fost elvetianul Gelson Fernandes.

LIVE TEXT:
FINAL! Spania rateaza complet debutul la Cupa Mondiala! 0-1 cu Elvetia!

Min 90: Cinci minute de prelunguire.

Min 87: Navas incearca un voleu din careu, dar trimite mingea mult peste.

Min 85: Centrare in careul Elvetiei, Villa deviaza spre Torres, insa fundasii resping.

Min 83: Sansa pentru Barnetta, dar mijlocasul elvetian trage peste.

Min 79: Navas suteaza violent, dar mingea se duce pe langa!

Min 77: Iese Iniesta, intra Pedro.

Min 75: INCREDIBIL! Elvetia a avut 4 ocazii de gol intr-un minut! Derdiyok a scapat pe contraatac, insa a trimis in bara, mingea a revenit la coechipierii sai, care au trimis de trei ori spre poarta lui Casillas fara succes!

Min 71: O bomba a lui Xabi Alonso de la 20 de metri zguduie bara!

Min 68: Sansa mare pentru Torres, insa atacantul lui Liverpool trage mult peste poarta de la 12 metri!

Min 64: Ocazie mare Spania! Iniesta trage de la 16 metri putin pe langa poarta!

Min 62: Doua schimbari la Spania: Ies Bousquets si Silva, intra Torres si Navas

Min 60: Villa ramane singur cu Benaglio, portarul elvetian iese si respinge!

Min 53: Pique sangereaza dupa faza golului si primeste ingrijiri medicale.

Min 52: GOOL Elvetia! Casillas degajeaza gresit, mingea este recuperata de elvetieni, care se arunca in careu. Fernandes profita de caderea lui Pique in careu si inscrie!!!

Min 51: Spaniolii au inceput sa accelereze si au obtinut inca o corner, dupa o centrare a lui Xavi in careu.

Min 50: Xabi Alonso trage de la distanta, mingea este deviata, dar cade peste poarta lui Benaglio.

Min 49: Iniesta il gaseste pe Silva in careu, dar mijlocasul spaniol este blocat de fundasii elvetieni.

Min 47: Xabi Alonso incearca un sut, dar trimite peste.

PAUZA! Spania intra la cabine dupa o prima repriza dezamagitoare. Campioana europeana nu a reusit sa sparga apararea aranjata aproape perfect de Ottmar Hitzfeld.

Min 44: David Villa este lansat in careu, atacantul Barcelonei incearca un lob peste portar, dar trimite paralel cu poarta si elvetienii resping.

Min 43: Iniesta mai incearca un sut de la distanta, dar trimite mingea mult peste.

Min 36: Bergen intra in locul lui Senderos, accidentat.

Min 30: Iniesta este faultat la 17 metri de poarta elvetiana. Lovitura libera pentru Spania! Bate Villa, dar mingea loveste zidul si iese in corner.

Min 26: Prima sansa si pentru elvetieni! Ziegler executa o lovitura libera de la 25 de metri, Casillas retine in doi timpi.

Min 24: Prima mare ocazie de gol! Pique patrunde in careul elvetienilor, trage tare, dar direct in portar!

Min 21: Iniesta incearca un sut de la mare distanta, Benaglio retine.

Min 20: Dominare sterila a Spaniei, dar fara ocazii clare de gol pana acum.

Min 18: Sergio Ramos patrunde hotarat pe dreapta, trage la coltul scurt, pe langa.

Min 17: Silva trage pe jos de la 15 metri lateral stanga, Benaglio retine fara probleme.

Min 15: Spania nu reuseste sa declanseze "furia rosie" in fata Elvetiei. Deocamdata, nicio ocazie de gol.

Min 9: Barnetta executa un corner, fara rezultate.

Min 3: Prima incercare de atac organizat a Spaniei, Ramos faulteaza in atac.

Min 1: Incepe meciul! Elvetia are mingea!