Trei giganți au pus ochii pe Mac Allister după ce și-a trecut în cont Cupa Mondială. Cluburile care l-au luat în vizor pe starul argentinian

Alexis Mac Allister Argentina Campioana Mondiala Cupa Mondiala qatar 2022 Campionate externe
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 27 Decembrie 2022, 13:31
Data actualizarii: Marti 27 Decembrie 2022, 13:41

Naționala Argentinei a învins-o pe Franța în finala mare a Campionatului Mondial din Qatar, 3-3, 4-2 d.l.d., iar Lionel Messi a ridicat trofeul mult râvnit pentru prima dată în istorie deasupra capului.

Alexis Mac Allister a făcut o figură frumoasă la CM 2022: A bifat șase apariții pentru naționala Albiceleste, a înscris un gol și a pasat decisiv într-o situație, iar cota sa pe piață, potrivit site-urilor de specialitate, a explodat, atingând 42 milioane de euro.

Trei cluburi au pus ochii pe serviciile decarului de la Brighton, care mai are contract cu trupa din Premier League până la finalul lui iunie 2025: Liverpool, Inter și Juventus, conform informațiilor oferite de Tuttomercatoweb.

Aceeași sursă a mai indicat faptul că Massimiliano Allegri, tehnicianul „Bătrânei Doamne”, a vorbit conducerii despre Mac Allister, evidențiind faptul că îl preferă pe argentinian în loc de Sergej Milinkivoc-Savic.

Cu performanța de la Mondial și cluburile de anvergură care-l vizează pe fotbalist, Brighton nu-i va da drumul ușor. Tuttomercatoweb a mai precizat că suma de transfer va începe de la 35-40 milioane de euro pentru Mac Allister, iar negocierile încep maxim din vară.

Perioada de mercato din iarnă va fi linie moartă pentru argentinian. Brighton îl va păstra în echipă, mai ales că se află într-o formă bună: cinci goluri a înscris în 14 apariții în stagiunea actuală de Premier League.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!