Sahtior este SUPERCAMPIOANA Ucrainei! Gladki si Marlos au rapus-o pe Dinamo! Moment incredibil in min 87! Ce au facut ucrainenii

Data publicarii: Miercuri 23 Iulie 2014, 08:25
Data actualizarii: Miercuri 23 Iulie 2014, 08:44

Mircea Lucescu a castigat cel de-al 20-lea trofeu ca antrenor al lui Sahtior.

Campioana Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a castigat Supercupa Ucrainei, dupa ce a invins cu scorul de 2-0, castigatoarea Cupei Ucrainei, Dinamo Kiev.

Golurile au fost marcate de Gladki '75 si Marlos '90+3. Sahtior Donetk a castigat pentru a sasea oara in istorie Supercupa Ucrainei, dupa cele cucerite în 2005, 2008, 2010, 2012, 2013 si 2014. Il Luce a mai castigat in Ucraina 8 titluri si 5 Cupe, iar in Europa a castigat ultima editie a Cupei UEFA.

Un moment incredibil a avut loc in minutul 87 la scorul de 1-0 pentru Sahtior - fanii ucraineni au inceput cu totii sa cante imnul tarii!

Gladki, care s-a intors in acest an la Sahtior, dupa doi ani la Lvov (locul de disputare a meciului – la peste 1000 de km de zona de conflict din est), a dat gol dupa o greseala mare in defensiva lui Dinamo

In minutul 90+2, brazilianul Marlos, cumparat in aceasta vara de la Metalist, in schimbul a 10 milioane de euro, a ridiculizat apararea lui Dinamo si a inscris superb