Razvan Lucescu PAOK Salonic Campionate externe Răzvan Lucescu
Data publicarii: Marti 24 Octombrie 2023, 14:59
Data actualizarii: Marti 24 Octombrie 2023, 14:58

PAOK Salonic a câștigat ultimul meci cu Atromitos, scor 2-0.

Cele două echipe s-au înfruntat în a opta etapă din primul eșalon al Greciei, Super League, pe stadionul „Toumba” din Salonic. La capătul celor 90 de minute, PAOK a obținut trei puncte importante în cursa pentru prima poziție.

După opt meciuri desfășurate în campionat, PAOK Salonic se află pe locul doi cu 17 puncte. În consecință, echipa pregătită de Răzvan Lucescu a înregistrat cinci victorii, două rezultate de egalitate și o singură înfrângere până acum.

În PAOK - Atromitos, Magomed Ozdoev a deschis scorul chiar înainte de pauză, în minutul 44, din pasa lui Kiril Despodov. A fost primul gol pentru fotbalisul rus în echipamentul echipei din Salonic.

În repriza secundă, același jucător a majorat diferența și a realizat „dubla” în minutul chiar după ce a reînceput jocul, în minutul 51. Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului.

În următorul meci, PAOK Salonic va face deplasarea pe stadionul „Pittodrie” pentru jocul din a treia etapă UEFA Europa Conference League de joi, 26 octombrie, ora 22:00.

Cariera lui Răzvan Lucescu

Antrenorul a început să arbitreze în 2004 la FC Brașov. Ulterior, a fost pe banca tehnică a celor del a Rapid București, El Jaish, Petrolul Ploiești, Skoda Xanthi, Al Hilal și PAOK Salonic.

În perioada 2009-2011, Răzvan Lucescu a fost selecționerul României pentru 21 de meciuri, timp în care a înregistrat o medie de 1.79 puncte pe partidă, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.