Mexic merge in sferturi la Copa America: Mexic 2-1 Ecuador

Data publicarii: Luni 02 Iulie 2007, 12:35
Data actualizarii: Luni 02 Iulie 2007, 12:35
BRAZILIA SI ECUADOR, BATUTE DE MEXIC

Mexicul este in sferturile de finala ale Copei America. Venita ca invitata la aceasta competitie, mexicanii au batut Brazilia si Ecuador si sunt liderii Grupei B.

Nery Castillo, jucatorul care a marcat si impotriva Brazilie in meciul de debut, deschide scorul si in partida cu Ecuador. In minutul 22 Castillo primeste o pasa de la jucatorul Barcelonei, Rafael Marquez si deschide scorul. Ecuadorienii au prima ocazie in minutul 33, dar sutul lui Christian Benitez trece putin pe langa poarta. In finalul primei reprize mexicanii rateaza o ocazie uriasa. Fernando Arce intra in careu, sutul este respins de Mora, mingea ii revine, iar al doilea sut este scos de pe linia portii Giovanny Espinoza. Ecuadorienii nu cedeaza si domina repriza secunda, dar interventiile veteranului Oswaldo Sanchez impiedica egalarea. Benitez, cel mai bun jucator al Ecuadorului, are sansa egalari in minutele 61 si 76, dar portarul mexican se opune. In minutul 80, noii intrati Blanco si Bravo fac faza de 2-0 pentru Mexic. Blanco centreaza si Bravo inscrie cu capul. Cu cinci minute inainte de final Edison Mendez reuseste golul de onoare al ecuadorienilor, cu un sut de la distanta.

Mexicul castiga cu 2-1 si merge in sferturi, iar Ecuadorul se pregateste sa isi faca bagajele pentru a pleca acasa.