VIDEO FA Cup: Middlesbrough - Tottenham 1-0. Boro face o nouă surpriză majoră și se califică în sferturi

FA Cup Middlesbrough Tottenham Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 02 Martie 2022, 00:26
Data actualizarii: Miercuri 02 Martie 2022, 00:33

Middlesbrough s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins Tottenham, pe teren propriu, scor 1-0, după prelungiri.

Middlesbrough 1-0 Tottenham

Unicul gol al partidei a fost marcat de tânărul Joshua Coburn, în minutul 107, iar Middlesbrough a reușit o nouă surpriză majoră, după ce, în runda precedentă, a eliminat Manchester United, chiar pe Old Trafford, la loviturile de departajare (1-1, 8-7 d.l.d).

Rezultatele înregistrate marți în optimile de finală ale FA Cup:

• Peterborough - Manchester City 0-2 (Mahrez 60', Grealish 67')
  • Crystal Palace - Stoke 2-1 (Kouyate 53', Riedewald 82' / Tymon 58')
  • Middlesbrough - Tottenham 1-0 d.p (Coburn 107')

Min 120+3: FINAL! Middlesbrough - Tottenham 1-0.

Min 120+1: Ocazie Middlesbrough! Balogun scapă pe contraatac și paseză în fața porții pentru Coburn, care nu ajunge la minge.

Min 106: GOL Middlesbrough! Crooks îl găsește excelent în careu pe Joshua Coburn, iar puștiul marchează cu un șut în forță, fără șansă pentru Lloris.

Min 105: Începe a doua repriză de prelungiri.

Min 105+2: Finalul primei reprize suplimentare.

Min 105+1: Ocazie Tottenham! Kulusevski centrează în careu, Son încearcă să reia cu călcăiul, dar Lumley prinde.

Min 104: Ocazie Middlesbrough! Tavernier șutează periculos din careu, dar Lloris are un reflex excelent și respinge.

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri!

FINALUL timpului regulamentar!

Min. 88: OCAZIE MIDDLESBROUGH! Jones destabiliează apărarea lui Conte, pătrunde în careu și șutează, dar Lloris intervine.

Min. 59: Harry Kane reușește să înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 39: OCAZIE TOTTENHAM! Doherty primește bine în banda dreaptă, își driblează adversarul, observă poziția avansată a portarului și șutează din afara careului, dar trimite peste poartă.

Min. 36: Centrare bună a lui Kulusevski, care îi centrează lui Kane de la marginea careului, dar atacantul nu reușește să ajungă la minge.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Middlesbrough a reușit să facă surpriza în FA Cup, eliminând-o pe Manchester United, la loviturile de departajare, după ce scorul s-a încheiat 1-1 în timpul regulamentar. Gazdele vin după o înfrângere suferită în Championship.

De cealaltă parte, Tottenham s-a calificat fără probleme în optimile de finală, învingând-o pe Brighton 3-1. Echipa lui Antonio Conte vine după victoria la scor cu Leeds, 4-0, însă a avut un parcurs oscilant în Premier League.

Ultima întâlnire dintre cele două a fost tot în FA Cup, acolo unde Tottenham s-a impus în retur cu 2-1, asta după ce meciul tur se încheiase la egalitate, 1-1.

Tehnicianul caută să își continue seria incredibilă pe care o are în FA Cup. A pierdut un singur meci din 15 jucate și a ajuns de fiecare dată în finală.

„Am fost norocos să ajung în finală în doi ani consecutivi și mi-ar plăcea să continui tradiția. Însă acest trofeu nu este ușor. Este foarte dificil să câștigi un trofeu în Anglia. În acest moment, e mai ușor să câștigi în Europa decât în Anglia, pentru că știi că în final trebuie să joci împotriva echipelor de top”, a declarat Conte la conferința de presă premergătoare meciului.