Dan Petrescu reacționează: ”Îmi prezint scuzele! E un moment dificil”

Dan Petrescu Jeonbuk K League 1 Campionate externe Dan Petrescu / Foto - Getty Images
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 16:23
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 16:23

Jeonbuk a fost învinsă de Jeju în ultima etapă, scor 0-2.

Cele două cluburi și-au dat întâlnire pe ”Jeju World Cup Stadium” din Seogwipo miercuri după-amiază, într-o partidă care a contat pentru etapa #5 din K League 1. La capătul celor 90 de minute, Jeju a obținut toate cele trei puncte.

Dan Petrescu, antrenor la Jeonbuk din vara lui 2023, a reacționat în urma eșecului și și-a prezentat scuzele față de suporterii care au parcurs o lungă distanță să fie alături de preferați pe ”Jeju World Cup Stadium”.

De asemenea, tehnicianul a menționat că eliminarea lui Kim Jin-Su din minutul 78 a fost decisivă, motiv pentru care Jeonbuk nu a mai putut reveni pe tabela de marcaj.

”Îmi prezint scuzele fanilor, care au traversat o lungă distanță să fie alături de noi. E un rezultat dezamăgitor. În prima repriză, chiar dacă nu a fost atât de bună, am creat trei-patru ocazii. Pe de altă parte, Jeju a înscris la singura ocazie. În partea secundă au fost mai mult.

Când am luat roșu, lupta a devenit dificilă. Am ratat multe ocazii. Nu e vorba doar de jocul de astăzi. Îmi pare rău de jucători și de fani care au venit de departe. E un moment dificil.

Îmi e rușine de mine. Ce trebuie să facem este să creștem atmosfera. Nu mai e mult timp până la următorul meci. Jucătorii creează ocazii meci de meci, dar nu reușesc să marcheze, așa că e frustrant”, a spus Dan Petrescu, potrivit chosun.com.

Jeju - Jeonbuk 2-0

Yeo Hong-Gyu a deschis scorul în minutul 29, grație assist-ului provenit de la Reis Silva morais. În partea secundă, Jin Seong-Uk a înghețat tabela de marcaj la 2-0, în minutul 90+8.

În urma eșecului, Jeonbuk rămâne pe ultima poziție cu trei puncte, fără nicio victorie în cinci etape, în timp ce Jeju ocupă locul șase cu șapte puncte consemnate până acum.