Scoțienii au dat verdictul despre Ianis Hagi, după ce s-a despărțit de Rangers în vară

Ianis Hagi Deportivo Alaves rangers Stranieri Ianis Hagi
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 18:18
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 18:17

Ianis Hagi (24 de ani) se află în acest moment la Deportivo Alaves.

Mijlocașul ofensiv a fost trimis sub formă de împrumut la echipa din La Liga, după ce nu s-a mai regăsit în formula de start a celor de la Rangers.

Presa din Scoția a scris despre Ianis Hagi, care pare că se descurcă din ce în ce mai bine la Deportivo Alaves. Românul are deja cinci apariții bifate în primul eșalon al Spaniei.

Jurnaliștii de la Daily Record au subliniat că Ianis Hagi ar fi putut primi acum minute de joc, în cazul în care ar fi rămas la echipă, mai ales că Rangers se confruntă cu probleme de lot din cauza accidentărilor.

„Lucrurile ar fi putut fi altfel pentru Ianis Hagi dacă ar fi rămas la Rangers, având în vedere problemele tot mai mari din cauza accidentărilor de la echipă. Hagi a fost frustrat din cauza faptului că a jucat puțin la Rangers și a ales să fie împrumutat în Spania.

Cu toate acestea, fostul antrenor al lui Rangers, Beale, s-a confruntat cu puține opțiuni de atac, iar românul s-ar fi putut regăsi în formula de start dacă ar mai fi fost la echipă”, au scris cei de la DailyRecord.

Ce notă a primit Ianis Hagi, după ce a evoluat 55 de minute

Ianis Hagi (24 de ani) a fost din nou titular la Deportivo Alaves, în meciul pierdut pe teren propriu cu Osasuna, scor 0-2. Mijlocașul român a bifat al treilea meci ca titular la noua sa echipă și a avut o ratare monumentală în partea a secundă. În minutul 55, internaționalul a fost înlocuit de Carlos Benavidez.

Hagi Jr. s-a făcut remarcat și în minutul 18, când a luat o fază pe cont propriu și a încercat un șut puternic l-a colțul lung, dar nu a nimerit spațiul porții. Pentru evoluția sa din meciul cu Osasuna, Ianis Hagi a primit nota 7.2 din partea portalului SofaScore. Pentru Ianis a fost a cincea partidă în care a evoluat pentru Alaves. În primele două a intrat pe teren din postura de rezervă.