Clipul la care trebuie sa se uite si Chiriches! Discursul epic al lui Shane Long in fata a peste 50.000 de suporteri, dupa ce a marcat golul victoriei cu Germania

Shane Long Germania Irlanda Campionate externe
Data publicarii: Vineri 09 Octombrie 2015, 09:45
Data actualizarii: Vineri 09 Octombrie 2015, 10:02

Irlanda a invins Germania, scor 1-0, si pastreaza sanse pentru calificarea directa la Euro 2016.

Shane Long e erou in Irlanda dupa ce a marcat golul victoriei in fata campioanei mondiale Germania.

Long, care abia prinde echipa la Southampton, a intrat pe teren in repriza a doua si a marcat singurul gol al partidei in minutul 70.

La finalul meciului, Long a mers la interviu, iar discursul sau s-a auzit la statiile de amplificare ale stadionului.

Atacantul de 28 de ani si-a inceput interviul cu un strigat de lupta care i-a extaziat pe suporteri.

we de swflb

Dupa victoria de aseara, Irlanda a egalat-o in clasament pe Polonia si pastreaza sanse pentru calificarea directa la Euro. Germania e lider in grupa, cu un punct avans peste Polonia si Irlanda. In ultima etapa, Polonia intalneste pe teren propriu Irlanda, iar Germania joaca acasa cu Georgia.

Doar doua victorii mai obtinusera irlandezii in fata Germaniei, in toata istoria confruntarilor directe - in 1936 si in 1994.