VIDEO Ziua magică a baschetului românesc: toate cele patru echipe din cupele europene au obținut victorii!

U-BT Cluj CSM CSU Oradea CSO Voluntari EuroCup SCM U Craiova Baschet
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 08:27
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 08:31

U-BT Cluj, CSO Voluntari, CSM CSU Oradea și SCM U Craiova s-au impus miercuri în EuroCup și FIBA Europe Cup.

U-BT Cluj-Napoca a obţinut prima sa victorie în Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 94-76 (28-17, 20-14, 20-22, 26-23) cu formaţia slovenă Cedevita Olimpija Ljubljana, miercuri seara, în BTarena din Cluj-Napoca.

U-BT Cluj - Olimpija Ljubljana 94-76 în EuroCup

Învinsă de formaţia franceză Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, cu scorul de 88-85, în meciul de debut, campioana României a câştigat fără drept de apel primul meci de pe teren propriu în a doua competiţie continentală intercluburi.

Echipa pregătită de Mihai Silvăşan a tranşat soarta partidei în prima jumătate, după ce la pauză avea un avans de 17 puncte. Clujenii au reuşit să îşi conserve avantajul de pe tabelă în ultimele douăzeci de minute, învingând la 18 puncte.

Stefan Bircevic a fost cel mai bun de la ardeleni, cu 24 puncte, 6 puncte, dar evoluţii foarte bune au avut şi Leonardo Meindl, cu 19 p, 11 rec, Karel Guzman, 16 p, 6 rec, 3 pase decisive, Emanuel Căţe, 11 p, 9 rec.

De la Olimpija s-au remarcat Josh Adams, cu 25 p, 7 rec, 9 pd, Alen Omic, 17 p, 7 rec, şi Aaron Harrison, 15 p.

În alte meciuri din grupă, 7Bet-Lietkabelis Panevezys (Lituania) a dispus de ratiopharm Ulm (Germania) cu 80-76, iar Frutti Extra Bursaspor a trecut cu 81-72 de Joventut Badalona. Marţi, Umana Reyer Venezia a pierdut acasă cu Mincidelice JL Bourg en Bresse, scor 73-79.

''U'' va juca următorul meci pe 25 octombrie, tot la Cluj-Napoca, împotriva formaţiei italiene Umana Reyer Venezia.

CSO Voluntari - Norrkoping Dolphins 75-60 în FIBA Europe Cup

CSO Voluntari a obţinut prima sa victorie în FIBA Europe Cup la baschet masculin, 75-60 (14-19, 25-13, 21-14, 15-14) cu echipa suedeză Norrkoping Dolphins, miercuri, pe teren propriu, la Ploieşti, în Grupa H.

Ilfovenii, care au pierdut meciul inaugural din grupă la Craiova, au avut un debut greoi de meci şi după zece minute erau conduşi la cinci puncte. CSO Voluntari a avut apoi două sferturi foarte bune, în care a făcut diferenţa de pe tabelă, iar finalul a fost unul echilibrat.

Cei mai buni de la echipa antrenată de Sasa Ocokoljic au fost Rasheed Moore, cu 15 puncte, 3 recuperări, Terry Larrier, cu 13 p, 4 rec, Rolland Torok, cu 12 p, 4 rec, şi Eric Thompson, 6 p, 12 rec.

Cel mai bun de la scandinavi a fost Nicholas Spires, cu 13 p, 3 rec.

CSO Voluntari va juca următorul meci pe 26 octombrie, în deplasare, cu echipa germană HAKRO Merlins Crailsheim.

CSM CSU Oradea - Rilski Sportist Samokov 99-63 în FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea a obţinut prima sa victorie în Grupa E a FIBA Europe Cup la baschet masculin, una categorică, 99-63 (34-14, 26-20, 23-11, 16-18) cu echipa bulgară Rilski Sportist Samokov, miercuri seara, pe teren propriu.

Echipa antrenată de Cristian Achim, care venea după un debut cu stângul în competiţie, a avut 30 de minute excelente, dar în ultimul sfert a ridicat piciorul de pe acceleraţie, câştigând totuşi la o diferenţă de peste treizeci de puncte.

Donatas Tarolis, cu 25 puncte, 5 recuperări, 1 pasă decisivă, şi Erick Neal, cu 17 p, 4 rec, 15 pd, au fost cei mai buni oameni ai orădenilor. Stephen Holt a adăugat 13 p, Nikola Markovic 10 p, iar Cătălin Baciu 8 p şi 10 pd.

Demajeo Wiggins s-a remarcat de la bulgari, cu 19 p, 3 rec.

CSM CSU Oradea va juca şi următorul meci pe teren propriu, în data de 26 octombrie, cu Kangoeroes Basket.

SCM U Craiova - HAKRO Merlins Crailsheim 73-60 în FIBA Europe Cup

Debutanta SCM ''U'' Craiova a învins în deplasare echipa germană HAKRO Merlins Crailsheim, cu scorul de 73-60 (14-21, 15-11, 21-22, 23-6), miercuri seara, la Ilshofen, în Grupa H a FIBA Europe Cup la baschet masculin.

Echipa din Bănie, care s-a calificat în premieră în grupele competiţiei din postura de ''lucky loser'', a obţinut a doua sa victorie consecutivă, în urma succesului de pe teren propriu cu CSO Voluntari.

În Germania, gazdele au început bine şi aveau şapte puncte în plus după primul sfert. Craiovenii au rămas aproape de adversarii lor, iar în ultimele patru minute au întors scorul, câştigând fără drept de apel în faţa unei echipe care a marcat un singur punct în ultimele opt minute şi jumătate.

Cei mai buni jucători din echipa pregătită de ucraineanul Vitali Stepanovski au fost Cortez Edwards, cu 18 puncte, Dimitrije Nikolic, cu 15 p, 5 recuperări, Shawn Hopkins, cu 11 p, 5 rec, Demonte Flanningan, cu 9 p, 11 rec, Topias Palmi, cu 11 p, 4 rec, şi Giordan Watson, 7 p, 3 rec, 6 pase decisive.

Jaren Lewis, cu 14 p, 11 rec, a fost MVP-ul echipei germane.

În celălalt meci al grupei, CSO Voluntari a învins-o cu 75-60 (14-19, 25-13, 21-14, 15-14) pe echipa suedeză Norrkoping Dolphins, la Ploieşti.

SCM ''U'' Craiova ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de CSO Voluntari, 3 puncte, Norrkoping Dolphins, 3 puncte, şi HAKRO Merlins Crailsheim, 2 puncte.

Pe 26 octombrie vor avea loc partidele SCM ''U'' Craiova - Norrkoping Dolphins şi HAKRO Merlins Crailsheim - CSO Voluntari.