Un gol la patru minute! Dezastru pentru Tottenham în meciul cu Newcastle: era 5-0 din minutul 21! Cât s-a terminat

Tottenham Newcastle Anglia
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 17:57
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 18:00

Newcastle și Tottenham s-au duelat în etapa cu numărul 32 din Premier League.

UPDATE 17:55 Tottenham a reușit să înscrie în minutul 49 prin Harry Kane, însă gazdele au mai „lovit” o dată, prin Wilson, care a stabilit și rezultatul final în minutul 67. În urma victoriei, Newcastle a urcat pe locul trei în clasament, având 59 de puncte în 31 de meciuri jucate, la egalitate cu Manchester United, care are un meci în minus. Tottenham se află pe locul 5 având 53 de puncte.

Tottenham trece prin momente de coșmar în campionat după ce Antonio Conte a părăsit banca tehnică a echipei. Deși interimarul Stellini a avut o remiză și o victorie la debut, Spurs a pierdut în etapa trecut cu Bournemouth, scor 2-3, iar meciul cu Newcastle a început cum nu se poate mai rău.

Scorul a fost deschis în minutul 2, de Murphy, iar în minutul șase Joelinton a dublat avantajul gazdelor din pasa lui Schar. Același Schar i-a pasat decisiv și lui Murphy pentru 'dublă', trei minute mai târziu. În minutul 19, la rampă a ieșit și Alexander Isak, care a dus scorul la 4-0, iar trei minute mai târziu suedezul a reușit să facă 'dubla', din pasa lui Longstaff.