VIDEO Spectacol total de Boxing Day! 9 goluri în meciul lui City care a încasat 3 goluri în 11 minute! Victorie pentru Chelsea cu Aston Villa

Boxing Day Leicester Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 26 Decembrie 2021, 21:31
Data actualizarii: Duminica 26 Decembrie 2021, 21:42

Premier League își continuă tradiția din fiecare an, iar în a doua zi de Crăciun se desfășoară etapa de Boxing Day!

Cu trei partide deja amânate din cauza cazurilor de coronavirus, Liverpool - Leeds, Wolves - Watford și Burnley - Everton, etapa de Boxing Day a rămas la fel de spectaculoasă.

Manchester City - Leicester 6-3

Meciul dintre Manchester City și Leicester a fost de departe capul de afiș datorită desfășurării jocului, înscriindu-se nu mai puțin de 9 goluri. City a deschis scorul din minutul 5, prin De Bruyne, iar Mahrez a dublat avantajul în minutul 14, din penalty.

Gundogan a înscris și el, în minutul 21, iar Raheem Sterling a închis tabela primei reprize cu un gol din penalty în minutul 25. Repriza a doua a fost de-a dreptul spectaculoasă, iar oaspeții au început în forță. Maddison a înscris din pasa lui Iheanacho, în minutul 55, iar patru minute mai târziu, Lookman a reușit să înscrie tot din pasa lui Iheanacho, care a și marcat 6 minute mai târziu, punând în alertă echipa lui Guardiola.

În minutul 69, Laporte s-a înălțat perfect după o centrare bună a lui Mahrez și a reușit să mai înscrie o dată, iar tabela a fost închisă de Sterling, care a reușit dubla în minutul 87, din pasa lui Dias.

Norwich - Arsenal 0-5

Echipa lui Arteta a defilat în deplasarea cu ultima clasată din Premier League. Saka a deschis scorul în minutul 6, iar Tierney a înscris golul de 2-0 înainte de pauză, stabilind astfel rezultatul primei reprize.

Același Saka a înscris și în repriza secundă, în minutul 67, din pasa lui Lacazette, care a reușit și el să marcheze, în minutul 84, din penalty. Tabela de marcaj a fost închisă de Smith Rowe, în primul minut al prelungirilor, iar Arsenal se află pe al patrulea loc în clasament.

Tottenham - Crystal Palace 3-0

Echipa lui Conte este neînvinsă de la sfârșitul lunii octombrie în Premier League, iar acum a bifat o nouă victorie. Kane a deschis scorul în minutul 32, din pasa lui Lucas Moura, care a reușit să înscrie și el, două minute mai târziu.

Palace a rămas însă în 10 oameni, încă din minutul 37, după ce Zaha a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

West Ham - Southampton 2-3

Meci strâns și între cele două echipe. Partida a început cu Southampton în avantaj, încă din minutul 8, după ce Elyounoussi a reușit să deschidă scorul, stabilind și rezultatul primei reprize. În a doua parte, Antonio, intrat în teren la pauză, a reușit să marcheze la doar trei minute de la startul jocului, însă Ward-Prowse și-a dus echipa în avantaj din penalty, în minutul 61.

West Ham a reușit să egaleze, în minutul 64, prin Benrahma, însă Bednarek a marcat golul victoriei în minutul 70.

Aston Villa - Chelsea 1-3

Campioana din Champions League din sezonul trecut a câștigat în deplasarea cu Aston Villa, datorită 'dublei' din penalty a lui Jorginho. Echipa lui Steven Gerrard a început în forță meciul, iar în minutul 28, James și-a trimis mingea în propria poartă, ducând-o pe Villa în avantaj.

În minutul 34, echilibrul a fost restabilit pe tabelă, după ce Jorginho a egalat din penalty, stabilind și rezultatul la pauză. În minutul 56, Lukaku, trimis în teren la pauză, a înscris golul care a dus gruparea londoneză în avantaj, iar în al treilea minut de prelungiri tot el a scos încă un penalty.

Șase goluri a înscris fotbalistul italian în acest sezon, toate din lovituri de la 11 metri și este al doilea în clasamentul marcatorilor lui Chelsea, după Mount, care are 7 reușite.

Jorginho nu a ezitat nici de această dată, iar Chelsea rămâne pe locul 3 în clasament, cu 41 de puncte, la egalitate cu Liverpool, care nu a disputat meciul din această etapă din cauza cazurilor de Covid-19.