FOTO S-a pus stop! Arsenal, prima înfrângere în Premier League după cinci luni

Arsenal Everton Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 16:50
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 16:50

Tunarii au pierdut în fața celor de la Everton pe Goodison Park, scor 0-1.

Arsenal și-a compromis seria fără eșecuri în Premier League. Ultima înfrângere a londonezilor a fost la începutul lunii septembrie, atunci când trupa lui Mikel Arteta pierduse în fața celor de la Manchester United pe Old Trafford, scor 1-3.

S-a pus stop! Arsenal, prima înfrângere în Premier League după cinci luni

Everton a reușit să smulgă trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării cu liderul eșalonului de top al Angliei. Echipa de pe Goodison Park s-a impus pe tabela de marcaj grație reușitei lui James Takrowski din minutul 60.

Jorginho, noua achiziție a celor de la Arsenal, și-a făcut debutul în echipamentul noii sale echipe în minutul 59, când Mikel Arteta l-a introdus pe suprafața terenului în locul lui Partey.

Tabela a rămas nemodificată până la finalul meciului, iar formația din Liverpool a triumfat în fața propriilor și a ieșit din „zona fierbinte” a clasamentului, cel puțin pentru moment.

Arsenal, neînvinsă până la meciul cu Everton în Premier League

După 20 de etape, londonezii au acumulat 50 de puncte din 60 posibile. În acest sens, Arsenal a reușit să se impună în 16 partide, a remizat în cinci și a obținut, astfel, doar două rezultate negative, strângând un golaveraj de +28.

E al doilea eșec consecutiv pentru trupa lui Arteta, însă primul din Premier League. În ultimul meci, Arsenal s-a duelat cu Manchester City în FA Cup și a pierdut cu 0-1. Nathan Ake marcase în minutul 64.