Roberto De Zerbi predă fotbal în Premier League! Brighton a învins-o pe Wolves la scor de neprezentare

Roberto de Zerbi Brighton - Wolves Premier League Anglia Roberto De Zerbi pe val! Laudat si de Pep Guardiola, fostul mijlocas de la CFR face SENZATIE in Serie A: “Adoarme cu gandul la tactici!”
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 20:13
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 20:12

Roberto De Zerbi (43 de ani) a fost jucătorul lui CFR Cluj, iar în prezent o antrenează pe Brighton în Premier League.

Italianul se află la Brighton din septembrie 2022, iar până în acest moment a bifat 32 de apariții la cârma englezilor și a obținut o medie de 1.69 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate, Transfermarkt.

Roberto De Zerbi predă fotbal în Premier League! Brighton a învins-o pe Wolves cu 6-0

În ultima etapă, Brighton a primit vizita celor de la Wolves pe „Amex Stadium”. Doar că oaspeții nu au putut să țină pasul cu gazdele, iar formația dirijată de Roberto De Zerbi a marcat de șase ori împotriva adversarilor în fața propriilor suporteri.

Mai întâi, Deniz Undav a deblocat tabela în al șaselea minut al partidei. Pascal Gross a majorat diferența câteva momente după (13'), iar în minutul 26 tabela indica deja 3-0 pentru Brighton, după ce Gross a mai înscris un gol împotriva lui Wolves.

Danny Welbeck a dus scorul la 4-0 în minuutul 39 și a realizat „dubla” în repriza secundă, imediat după ce echipele au ieșit de la vestiare (48'). Deniz Undav a închis tabela la 6-0, în minutul 66, iar Brighton a obținut trei puncte fantastice pe teren propriu.

Brighton, în campionat

După 31 de meciuri disputate, Brighton se află pe locul opt în clasamentul din Premier League cu 52 de puncte din 93 posibile. În consecință, trupa lui De Zerbi a înregistrat 15 victorii, șapte rezultate de egalitate și nouă înfrângeri.

Brighton se află la o lungime de Liverpool, care se află pe un loc care duce în calificările pentru UEFA Europa Conference League. Totuși, De Zerbi are un meci în minus și sunt șanse extrem de mari să ajungă și în grupele Europa League.

Echipa sa e la două puncte de locurile cinci-șase, ocupate de Aston Villa, respectiv Tottenham, și la opt de locul patru, revendicat de Manchester United cu 60 de puncte. Trei victorii are Brighton în ultimele cinci meciuri de campionat.