VIDEO Erling Haaland și restul lumii! Cum arată acum clasamentul golgheterilor din Champions League

Erling Haaland Champions League kylian mbappe Manchester City Mohamed Salah Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 20 Aprilie 2023, 09:37
Data actualizarii: Joi 20 Aprilie 2023, 11:18

Atacantul norvegian al lui Manchester City a ratat un penalty în returul sfertului cu Bayern Munchen, dar a marcat apoi din acțiune.

Atacantul norvegian Erling Haaland şi-a consolidat poziţia de golgheter al actualei ediţii a Ligii Campionilor la fotbal, după ce a marcat golul echipei Manchester City în deplasare cu Bayern Munchen (1-1), miercuri seara, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Erling Haaland, Mohamed Salah și Kylian Mbappe sunt pe podium

Haaland a ajuns la 12 goluri marcate în Champions League în această stagiune, cu patru mai mult decât următorul clasat, egipteanul Mohamed Salah (Liverpool), şi la 35 în total în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi.

Scandinavul putea ajunge la cota 13 dacă transforma un penalty în prima repriză a partidei de pe Allianz Arena.

Clasamentul marcatorilor din acest sezon al Ligii Campionilor

12 goluri: Haaland (Manchester City)

8 goluri: Salah (Liverpool)

7 goluri: Mbappé (Paris Saint-Germain)

6 goluri: Joao Mario (Benfica), Vinicius Junior (Real Madrid)

5 goluri: Lewandowski (FC Barcelona), Rafa Silva (Benfica), Taremi (Porto), Giroud (AC Milan), Osimhen (Napoli), Rodrygo (Real Madrid)

4 goluri: Bellingham (Borussia Dortmund), Benzema (Real Madrid), Choupo-Moting (Bayern Munchen), Kudus (Ajax Amsterdam), Messi (Paris Saint-Germain), Darwin Nunez (Liverpool), Raspadori (Napoli), Leroy Sane (Bayern Munchen), Giovanni Simeone (Napoli), Zielinski (Napoli)

...

Cei mai buni marcatori în Champions League începând din sezonul 1992/93 (fără tururile preliminare)