Reacția fotbaliștilor de la Liverpool, după succesul împotriva lui Manchester United. Salah: „Să sperăm că se va întâmpla asta”

Liverpool - Manchester United jordan henderson Mohamed Salah Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 21:03
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 21:02

„Cormoranii” s-au impus cu 7-0 în fața „diavolilor roșii” pe Anfield.

Liverpool a obținut o victorie mare și s-a apropiat la trei puncte de primul loc care duce în grupele Champions League, ocupat de Tottenham Hotspur (45p).

Mohamed Salah a vorbit după meci și a evidențiat faptul că echipa trebuie să rămână modestă. De asemenea, starul egiptean a bifat o bornă impresionantă: a devenit cel mai bun marcator al „cormoranilor” în Premier League, cu 129 de reușite.

„Trebuie să rămânem umili. Nu suntem pe locul pe care ni-l dorim, dar sperăm ca victoria să ne ofere un avânt. E foarte special (n.r. recordul). Nu pot să mint. A fost mereu în capul meu încă de când am ajuns aici. Mă duc acasă la familia mea, o să beau ceai și o să celebrez”, a spus Salah pentru Sky Sports, citat The Guardian.

Căpitanul lui Liverpool, Jordan Henderson, a precizat că e deosebit de fericit pentru succesul lui Mohamed Salah. Totodată, englezul a evidențiat că trupa de pe Anfield a arătat extrem de bine împotriva lui Manchester United.

„Astăzi ați putut să vedeți energia echipei. Astăzi am avut parte de o evoluție adevărată. Sunt foarte fericit pentru Mo, nu e o coincidență că atinge aceste numere. Își dedică viața fotbalului. E mereu primul care ajunge și primul care pleacă”, a specificat Henderson, conform sursei de mai sus.

Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United! Elevii lui Klopp au înscris de șapte ori pe Anfield

Liverpool a uitat atât eșecul din tur (1-2), cât și înfrângerea usturătoare cu Real Madrid in Champions League (2-5) când a venit rejucarea cu Manchester United din Premier League. „Cormoranii” au înscris de șapte ori și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Cody Gakpo a pornit recitalul pe Anfield, în minutul 43, iar imediat după ce arbitrul a fluierat startul reprizei secunde, Darwin Nunez a majorat diferența în minutul 47. Gakpo și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 50, iar scorul era deja 3-0 pentru Liverpool.

„Cormoranii” nu s-au oprit aici. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj (66', 83'), iar Darwin Nunez a realizat „dubla”, în minutul 75. Roberto Firmino a încheiat recitalul în minutul 88.