SENZATIONAL: Tottenham intoarce in prelungiri: Burnley 3-2 Tottenham! Spurs in FINALA!

Data publicarii: Joi 22 Ianuarie 2009, 10:15
Data actualizarii: Joi 22 Ianuarie 2009, 10:37

Senzatie in semifinala Cupei Ligii Angliei! Minunea de la Burnley a fost aproape de inca o lovitua! Burnley a condus cu 3-0 si a intors rezultatul din tur. Meciul a intrat in prelungiri, acolo unde Pavlyuchenko si Defoe au dus pe Spurs in finala!

Tottenham a fost sigura de calificare dupa victoria la scor, 4-1 din tur. Burnley nu au fost de acord si au intors senzational: 3-0 dupa 90 de minute si Spurs au fost la pamant!

Primul gol picat in plasa lui Tottenham a venit din bocancul lui Blake, care a executat exemplar o lovitura libera, in minutul 34. Pustiul din poarta lui Spurs, Alnwick, s-a vazut batut din nou in minutul 72, cand McCann a dus scorul la 2-0 din pasa lui Blake, iar Burnley credea intr-o minune. Minutul 88 a adus si sarbatoarea pe stadionul lui Burnley. Proaspat intrat in teren, Rodriguez a inscris dupa o lovitura libera executata de acelasi Blake, 3-0.

S-a intrat in prelungiri, cu scorul general de 4-4, iar prima repriza a aratat un Burnley hotarat sa prinda finala cu Manchester. Totul s-a naruit insa in minutul 118, cand rusul Pavlyuchenko a marcat golul de 3-1 si al salvarii lui Tottenham. Cazuta in genunchi, Burnley a mai primit un gol, de la Defoe, omul de 17 milioane de euro, care in minutul 120 a inscris pentru 3-2.

Tottenham, detinatoare a trofeului, se califica in finala Cupei Ligii Angliei, acolo unde da de Rooney, Ronaldo si Manchester United.